Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan Saçkan'dan Haftanın Kitapları...
Özkan SAÇKAN
Kültür Sanat 5 Mayıs 2019 - 07:00

İnsanlığımızı sorgulayacağız

Cenk Çalışır'dan Beria. İnsan ruhunun karanlık kuytularında kaybolmaya hazır mısınız? Kitap, trajik bir mülteci hikâyesinin ekseninde, okudukça dehşete düşürecek insan hallerini yüzümüze tokat gibi çarpıyor. Bu sarsıcı romanın sayfalarında insanlığımızı tekrar tekrar sorgulayacağız. (Maceraperest Kitaplar)

Dört küpteki kabartmalar

Haluk Özdil'den On Dokuz-(Atatürk Geleceği Biliyordu) Gizemli romanın içeriği hakkında konuşan yazar “Gerçek olayların içine yerleştirilmiş kurgu söz konusu”şeklindeki açıklaması kitabı daha da ilgi çekici hale getiriyor. Dünya dışında bir yeri işaret eden Anadolu Selçukluları döneminden kalma dört küpün üzerindeki sır dolu kabartmalardan Atatürk'ün haberi vardır. Ancak açıklanması için zamana yaydığı sırların yeni baştan oluşturduğu kadim yapıya teslim edilmesiyle gelişen olaylar, gladyo gerçeği ve ülluminati piramidini oluşturan on üç aileye kadar uzanıyor. (Selis Kitaplar)


Özenle hazırlanmış tarif ve sunumlar

Bedriye Renda Medina'dan Sır–Bir Ev Mutfağından Lezzet ve Sunum Önerileri. Biriktirdiklerini samimiyetle paylaşan bir mutfak. Özenle hazırlanmış tarifler, yalın ve şık sunumlarıyla birlikte, her evde uygulanabilecek geleneksel ve modern lezzetleri bir araya getiriyor. (İş Bankası Kültür Yayınları)


Neyi, neden, nasıl yapacağız?

Hüseyin Nazlıkul'dan 100 Yıl Yaşamak Mümkün. Yazar kitabıyla bu arayışımıza cevap vererek yine bize yol gösteriyor… Yine neyi, neden, nasıl yapacağımızı ve nereden başlayacağımızı öğretiyor… Yaşlanma nedenlerini, sporun önemini, beslenme tercihlerini, kaliteli uykunun sağlığımızdaki yerini, toksik maddelerden arınma yollarını anlatıyor. En önemlisi, kendimizle kurduğumuz ilişkide, bir aynayla dertleşmek yerine, direkt kendi içimize bakabilme gücünü bize iade ediyor. (Destek Yayınları)


İlham verecek bir hikâye

Paola Peretti'den Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe. Yazarın kendi yaşam hikâyesinden esinlenerek, küçük bir kızın görme yetisini kaybetmesiyle ilgili kaleme alınmış olan bu roman her yaştan okur için. Mafalda, dokuz yaşındaki bir kız çocuğu ve bildiği bir şey var: Gelecek altı ay içinde, görme yetisini tamamen kaybedecek. Mafalda, görünürdeki bu karanlık gelecekte yolunu bulabilecek, okula gidebilecek, futbol oynayabilecek ve kedisine bakabilecek mi? İlham verecek bir cesaret ve kararlılık hikâyesi. (Genç Timaş)


Coşku dolu bir ustalık gösterisi

Simon Schama'dan Yahudilerin Tarihi MÖ1000-MS 1492-Kelimeleri Bulmak. “Coşku dolu bir ustalık gösterisi.” – Simon Sebag Montefiore. “Schama olayları ve anekdotları öyle coşkuyla içi içe geçiriyor ki, neredeyse gözünüzün önünde canlanıyorlar.” -Observer. “Schama'nın kitabı, bazı roman veya oyun yazarlarının ayrıntılar için yağmalayacakları bir mikro tarihler geçidi.”-The New Yorker. (Alfa Yayıncılık)


Etkileme, gücü ele geçirme

Latife Tekin'den Aşk İşaretleri. Kitap dil ustası yazarın dille hesaplaştığı, karanlık bir roman. Meselesi, yazarın kendi sözleriyle: “Etkileme, büyüleme, dille iktidar kurma, gücü ele geçirme. Hayatı anlamlandırarak başkaları hakkında konuşma önceliğinin insana geçirdiği güç, iktidar. Kimsenin cümle kuramadığı bir yerde, cümle kurup kabile reisi olmak.” (Can Yayınları)


Büyücüler, uzaylılar

Barış Müstecaplıoğlu'ndan Gerçekler Kırıldı. Yerli fantazyanın öncüsü yazar bu kez öyküleriyle okurları düşsel dünyalara taşıyor: Distopik bir İstanbul'a, gizemli gezegenlere, hayal gücünün sınırlarını zorlayan Perg ve Delkarna diyarlarına… Büyücüler, uzaylılar, hayaletler, şamanların yol arkadaşlığında türün tüm zenginliğini yansıtan şahane bir yolculuk. Bu sıra dışı öyküler, bizlere günümüze ve insanlık hallerine yepyeni açılardan bakma özgürlüğü sunuyor. (Doğan Kitap)


Vıcık'ı nasıl kurtaracak

Laura Ellen Anderson'dan Amelia Fang-Barbarlık Balosu. Amelia, Gobine etiketlemece oynamayı ve Vıcık adını verdiği evcil bal kabağına sarılmayı çok seviyor. Annesi ve babasıyla sıkıcı Barbarlık Balosu’na katılmaktan ise nefret ediyor. Bu arada bir şey daha var: Amelia, bir vampir. Nokturnia’nın veliaht prensi Vıcık’ı esir alınca Amelia onu kurtarmak için cesurca bir plan yapıyor. Fakat Karanlık Krallığı’nda hiçbir şey göründüğü gibi değil. (Doğan ve Egmont Yayıncılık)


Konuşulan metinler

Sultan Komut'tan Öte. Kokulardan, peltelerden, apartmanlardan, kadın adamlardan bahseden; siyasi olmaktan çekinmeyen, bizatihi varoluşu siyasi olan kadınların konuştuğu, konuşulduğu metinler kitabın öyküleri. Sultan Komut, çetin bir işe girişiyor. Çok da iyi ediyor. (Everest Yayınları)


Sosyalleşmenin çocuklukta önemi

Aslı Der'den Denek E.E.E. Yapay zekâ alanındaki gelişmelere sürükleyici bir kurguyla yaklaşan yazar, çocuklukta sosyalleşmenin önemini, fazla korumacı aileleri, küresel ısınmadan göçlere kadar birçok güncel konuyu gülümseten bir dille anlatıyor. Bilimsel bir deneyi öyküleştirirken, hem geleceği robotlarla paylaşmaya hazırlanan insanlığa ilişkin düşündürücü ipuçları veriyor, hem de sorumluluk bilincini ve vicdan kavramını tartışıyor. (Günışığı Kitaplığı)


Düne ait şaşırtıcı bilgiler

Hasan Atilla Uğur'dan Dün Bugün Yarın. Kitap; hayatını terör örgütleriyle mücadeleye adamış, onlarla hem kora kor dağlarda çarpışmış hem de istihbarat alanında büyük darbeler indirmiş aydın bir Türk subayının, yakın tarihimizin kısa özetini sunduğu hatırat-ı hasbıhalidir. Yazarın akıcı ve akılda kalıcı bir üslupla kaleme aldığı bu kitabı okurken, düne ait bilmediklerimiz, bugünle ilgili göremediklerimiz ve yarına yönelik öngöremediklerimiz hakkında çok değerli ve şaşırtıcı bilgilere sahip olacaksınız. (Destek Yayınları)


Dokunaklı bir güzellik arayışı

Sevinç Çokum'dan Güzele Bakan Karınca. Kitap, yazarın 1991-2000 yılları arasında dokunaklı ve kalıcı güzelliği arayış yazılarından oluşuyor. Çoğu kez hafızamızda, kiminin şairi silinip gitmiş, kimisi unutulmuş birçok tanıdık mısralar üzerinden geçmiş zamanın peşinden gidiyor. Bununla da yetinmeyip okuyucuyu her şeyin daha bir estetiğe; kelimelerin daha seçkin, daha anlamlı olduğu yaşantılara; şimdiki gibi içi boşaltılmış değil sahici bir karşılığı olan değerlere götürüyor. (Kapı Yayınları)


Gerçeküstücü ruh haliyle bir dünya

Feyyaz Kayacan'dan Şişedeki Adam Hiçoğlu’nun Serüvenleri. Kitap, Türk öykücülüğünün özgün imzalarından yazarın “hikâyesinin” başlangıç noktasıdır. Kitabın 1957 yılında yayımlanan ilk haline, daha sonra üç öykü daha ilave etmiş, 1969'da yeniden okura sunmuştur. Kitabında “gerçeküstücü ruh haliyle” bir dünya yaratır yazar. (Kırmızı Kedi Yayınları)


Baba oğulun yolculuğu

Cormac McCarthy'den Yol. Bir baba ve oğlu yanıp kül olmuş Amerika topraklarında sonu asla gelmeyecekmiş gibi görünen bir yolculuğa çıkar. Niyetleri orada onları bir şeylerin bekleyip beklemediğini dahi bilmedikleri sahile ulaşmaktır. Rüzgârda uçuşan kurşuni küller her yeri ele geçirmiştir. Bu yıkım sonrası yolculukta kendilerini savunabilecekleri bir tabanca, yağmaladıkları yemekler ve birbirleri dışında hiçbir şeyleri yoktur. (İthaki Yayınları)


Hayatta kalma mücadelesi

Leonard Mlodinow'dan Akıllı Homo Sapiens. Yazar, insanın Afrika savanlarındaki hayatta kalma mücadelesinden yazının icadına ve oradan kuantum fiziğine uzanan macerasını ustaca anlatıyor, bu süreçte rol oynamış belli başlı filozof ve bilginlerin yaşamları, eserleri ve içine doğdukları kültürel koşullar hakkında bilgi veriyor. Bilimin insanlığın macerası içinde ne tür bir yer tuttuğunu ve günümüzde hangi bilimsel sorunların gündemde olduğunu ele alan kitap bilim meraklısı okurlar için önemli bir kitap. (Say Yayınları)


Gizlenen acı ve travmatik deneyim

Eileen Day Mckusick'ten Titreşimsel Ses Terapisi ile Şifa. Yazar, kitapta sesle şifa yönteminin tüm detaylarını, akort çatallarını kullanarak biyoalanda gizlenen acıyı ve travmatik deneyimlerin izlerini nasıl ortadan kaldıracağınızı ve çakralar üzerinde çalışma yöntemlerini anlatıyor. Vaka anlatımları ve çakra haritalarıyla zenginleştirdiği kitap, aynı zamanda yazarın kendi iyileşme yolculuğunun bir özeti. (Omega Yayınları)


Kongre her yönü ile ele alınıyor

Zeki Sarıhan'dan 1921 Maarif Kongresi. Ülkemizde ilk eğitim şûrası, Maarif Vekâleti tarafından 15-21 Temmuz 1921’de Maarif Kongresi adıyla Ankara’da toplandı. 15 gün sürmesi planlanmışken, Yunan saldırılarının Ankara’yı tehdit etmesi üzerine yarıda kaldı. Kongre hakkında az sayıdaki çalışmada göze çarpan eksik bilgileri tamamlıyor, yanlışları düzeltiyor. (Tarihçi Kitabevi)


Sen ışıklarınla gelirdin sokağımıza

Furuğ Ferruhzad'tan Yaralarım Aşktandır. Sen ışıklarınla gelirdin sokağımıza, sen ışıklarınla gelirdin, çocuklar gidince ve akasya başakları uyuyunca ve ben aynada yalnız kalınca, sen ışıklarınla gelirdin… Sen yanaklarını, yaslardın, memelerimin acısına ve ben söylemeye başka, bir şey bulamadığımda, sen yanaklarını yaslardın, memelerimin acısına ve dinlerdin, ağlayarak akan kanımı ve ağlayarak ölen aşkımı, sen dinlerdin, görmezdin beni ancak. (Totem Yayınları)


Bilinçli tüketim kazandırıyor

Güzin Öztürk'ten Tumpatumpa Sakın Kaybolma. Üretmeden harcama, hep daha fazlasına sahip olma arzusu yüzünden her şeyi göze alma gibi çağımızın önemli sorunlarını, yani aslında tüketim çılgınlığını eleştiren ve bunu, evin içine eşyalar yığarak absürt bir kurgu içinde işleyen öykü, genç illüstratör Emre Karacan'ın çizimleriyle renkleniyor. Kitap, sekiz yaş ve üzeri okurlarına bilinçli tüketim konusunda farkındalık kazandırıyor. (Tudem Yayınları)


Issız adalara yelken açıyor

Hugo Pratt'ten Corto Maltese 2-Oğlak Burcu Altında. Corto Maltese bu defa batık İspanyol kanyonundaki altınları bulmak için büyücülerden gizemli haritalara, Brezilya'daki devrim hareketinden ıssız adalara maceraya yelken açıyor. Serinin 2. kitabında yazarın tarihsel ayrıntılara olan düşkünlüğü her karede kendisini belli ederken, Corto Maltese de kült çizgi roman klasiklerinden birine dönüşüyor. (Yapı Kredi Yayınları)


Arkeolojinin ilginç tarihi

Brian Fagan'dan Arkeolojinin Kısa Tarihi. “Arkeolojinin zengin ve ilginç tarihine kusursuz bir giriş olsa da, bu bir ders kitabı değil: o kadar heyecan verici ki, elden bırakmak mümkün değil.” – Francis Pryor. “Fagan, geçmiş, deneyimlememiz ve keyfini çıkarmamız için etrafımızda, diye hatırlatıyor ve anlattığı hikâye bunun için cesaret veriyor.” – Chris Scarre. (Alfa Yayıncılık)


Talihsiz bir kızın hikâyesi

Gustave Flaubert'tan Saf Bir Yürek. Fransız edebiyatında gerçekçiliğin öncüsü sayılan yazar, bir çoklarınca başyapıt kabul edilen öyküsü kitapta, biricik aşkı Théodore askere alınmamak için hali vakti yerinde bir kadınla evlenince, çalıştığı çiftlikten ayrılıp başka bir kentte yaşayan dul bir kadının hizmetçisi olan Félicité’nin öyküsünü anlatır. Karşılıksız veren, karşılıksız seven bu talihsiz kızın hikâyesi eşliğinde ruhsal bir yolculuğa çıkarır okuru. (Can Yayınları)


Bağışlanacak bir dünya

Seray Şahiner'den Kul. Mercan görmezden gelinen, başkasına bağışlanacak bir dünya hayal eden, varlık çabası hayatını sürdürmekten ziyade yaşadığını fark ettirmek olan bir kahraman. Ona dünya diye sunulanları öfkeye dönüştürmesine tanık olduğumuz Mercan, mizahıyla öfkesini birleştirerek özgürleşiyor. Önce bir umut, sonra inatla çıktığı yollarda muhatap ararken kendini buluyor. (Everest Yayınları)

Son güncelleme: 11:08 - 04.05.2019