Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan Saçkan'dan Haftanın Kitapları...
Özkan SAÇKAN
Kültür Sanat 28 Temmuz 2019 - 07:00

Farklı yaşamlar

Anouar Majid'ten Heretikliğe Çağrı. “Tarih ve kurumlarıyla büyük ülke Türkiye'nin liderleri içtihada yeni bir anlam vermeye ve yeni bilgi ve kendini keşfetmeye götürecek yolların kapılarını açmaya hazırlar mı? Bu liderlerin İbnü'r Râvendi ve Râzî gibi büyük felsefecilere öykünecek ve zihinlerin dini dogmalardan kurtulmalarına yardım edecek cesaretleri var mı? İnsanların farklı düşünüp farklı yaşamalarına izin verecek kadar güçlüler mi?” (Alfa Yayıncılık)

Sır olmayan duygular

Juniçiro Tanizaki'den Anahtar. Yazar, kitapta sonuna gelinmiş bir evliliğin hüzünlü ve komik iç yüzünü resmediyor. Yaşça genç olan karısına tutkuyla bağlı, ancak onu nasıl memnun edeceğini bilemeyen orta yaşlı bir profesör ve tüm sevgisine rağmen kocasından uzaklaşmaya başlayan eşi İkuko, bir önceki gece yaşananları gizli günlüklerine yazarlar. Çok geçmeden sır olması istenmeyen duygular ortaya çıkacak; kıskançlık, sadakatsizlik ve doyumsuz erotizm, bu metruk evliliği temelinden sarsacaktır. Japon romanının yüzyılımızdaki en büyük ustası. Edmund White (Can Yayınları)


Parçalar birleştiğinde

Murat Özyaşar'dan Aslı Gibidir. Yazar, gidip geldiği iki dil arasında, yazıyla ve şehirle kurduğu özel ilişkiyi dile getiriyor edebi metinlerinde. Parçalar birleştiğinde, bir edebiyatçının yazarlık serüvenini, imge dünyasını, duruşunu onun penceresinden seyre dalıyoruz. “Bazı sözcükleri öğrenmenin yaşı vardır. Amma velakin kimi yerlerde öğrenmenin yaşı daha erkene alınmıştır. Diyarbakır'da doğmuşsanız şayet, diğer yerlerdeki yaşıtlarınıza nazaran bazı sözcüklere erken kayıt yapmak, kimi sözcükleri erken sökmek ve bu sözcüklerle vaktinden evvel tanışmak zorundasınızdır.” (Doğan Kitap)


Hekimlerimizin öyküsü

Metin Özata'dan Atatürk ve Hekimler. Savaş¸ meydanlarında görevli fedakâr hekimlerimizin öyküsü… Mustafa Kemal Atatürk'ün hekim arkadaşları ve cephelerde görevli fedakâr hekimlerimiz… Kapalı kalmış bir tarih, ilk kez bir araya getirilen anılarla, orijinal fotoğraf ve belgelerle bu kitapta yer alıyor. Prof. Dr. Metin Özata, On Yıllık Savaş sürecinde görev yapan Türk hekimlerini bilimsel bir titizlikle inceliyor. (Demkar Yayınevi)


Pembe bulutlar

Şeyma Subaşı'ndan Sadece Şeyma. Hatırladığım ilk anı neydi? Annemle babamın bana sıkıca sarıldığı aklıma geliyor. Hepimizin güldüğünü hatırlıyorum sonra. Ve anneannemin masallarını. İlk anılarımı bulutlar üzerindeymişim gibi hatırlıyorum, sonrası fırtına… hepinizin bildiği gibi ve şimdi yine pembe bulutlar. Hepimizin yaşadığı gibi. Ben de bir annenin gözünün nuru, bir babanın altın saçlı kızıyım. Ve küçük bir kız çocuğunun, kucağında uyumayı çok sevdiği annesiyim. Bunları unutmadan okuyun isterim hayatımı. (DEX Kitap)


Acı gölün acı öyküsü

Seray Şahiner'den Gelin Başı. “Yazar, kişilerinin ruhundan süzülerek okurun ruhuna giriyor. Acımasız ama hüzünlü olmayı başarıyor. Acı gölün acı öyküsü bu. Bu öyküyü bir erkek yazamazdı. İkinci başarı, yazar anlatı ile ben anlatıyı ustaca evlendirmesinde: Yazar dimdik konuşuyor (Seray Şahiner midir o?), kişiler italik, eğik dünyalarda.” – Hulki Aktunç (Everest Yayınları)


İsyan, kırgınlık, öfke

Yelda Karataş'tan Hüznün Kısa Tarihi. “Yelda Karataş, yıllardır ince bir sızının şiirini yazıyor. Keder, isyan, kırgınlık, öfke. Bu şiir hayattan kopamamanın şiiri. Tüm ölümlere rağmen. Duygularıyla yaşayanlar bu sözleri mutlaka bilmeli. Ağır bedeller ödemeden sahici bir edebiyat yapılmaz ki zaten.” – Mario Levi – (Karakarga Yayınları)


Hiç anlatılmadı

Toygun Atilla'dan İfşa. MİT'i kibrit kutusu ile kimler dinledi? MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın özel kalem müdürü hangi operasyonla tutuklandı? Teşkilata sızan köstebeklere hangi siyasiler referans oldu? İstihbaratçı karı kocanın sırrı neydi? Uluslararası konferansta Türkiye'yi temsil eden hangi Türk diplomat İsviçre'ye sığınma talep etti? 17-25 Aralık krizinde Pensilvanya-Ankara hattında kimler kuryelik yaptı? O iş insanı Zaman gazetesinin hisselerini neden aldı? Katalog kadınların sırrı neydi? Bu gerçekler hiç anlatılmadı. (Kırmızı Kedi Yayınları)


Bilgece yazılmış bir kitap

Oren Harman'dan Modern Mitler. “Bu cesurca, bilgece ve insanca yazılmış kitapta Oren Harman evrene ilişkin açıklamaları süsleyen mitler yaratıyor ve böylece insanların eski âdeti olan, en derin hakikat algılarını kodlama çabasını sürdürüyor.” – Stephen Greenblatt, Pulitzer Ödüllü yazar. (Say Yayınları)


Yalın bir roman

Tarjei Vesaas'tan Buz Sarayı. İki küçük kızın dostluğunu anlatan roman, çocukluğun gizli kederini incelikle işliyor. Bitmeyen, upuzun bir kışın ortasında filizlenen bu dostluk, uçsuz bucaksız bir yalnızlığın başlangıcı oluyor. Çünkü kızlardan biri Norveç fiyortlarından birindeki donmuş bir çağlayanda, Buz Sarayı'nda kayboluyor ve bu buzdan labirent nihayetinde herkesin biraz kalbini kırıyor. “Ne kadar yalın bir roman bu. Ne kadar incelikli, ne kadar güçlü… O kadar farklı, öyle biricik ki. Unutulmaz. Sıradışı…”  – Doris Lessing -(Timaş Yayınları)


Hayatın gürültüsü

Arthur Schopenhauer'den Aşkın Metafiziği. “…hayatın gürültü patırtısına göz atacak olursak, bütün insanların, yaşamanın gerekleri ve zavallılıkları ile uğraştıklarını, bütün güçleriyle bu yaşamanın bitmek tükenmek bilmeyen gereksinimlerini gidermeye ve çeşitli acılarını uzaklaştırmaya çalıştıklarını ve buna karşılık, bu acı çeken varlığı daha bir süre devam ettirmekten başka bir şeyi ummaya bile kalkışmadıklarını görürüz. Bununla birlikte, bu gürültü patırtının içinde âşıkların, istek dolu bakışlarla birbirlerini süzdüklerini de görürüz!” (Yapı Kredi Yayınları)


Hayal kırıklıkları

Edith Wharton'dan Keyif Evi. İçinden geldiği sınıfı gerçekçi bir bakış açısıyla eleştiren yazarın 1905'te yayımlanan roman, New York sosyetesinin para ve iktidara dayanan duyusuzluğunu ve acımasızlığını gözler önüne serer. İyi bir evlilik yapmak için çabalayan Lily, hayal kırıklıkları ve mutsuzluklar yaşamaya, sınıfının ikiyüzlülüğünü, bencilliğini, acımasızlığını ve yozluğunu görmeye mahkûmdur. Lily her ne kadar tek servetinin güzelliği olduğunun farkında olsa da bir kadının kalbinin sonsuz özgürlüğünü içinde duymaktadır. (Alfa Yayıncılık)


Şişli'de bir apartman

Nazlı Eray'dan Aydaki Adam Tanpınar. “Bu gece ölebilirim” demiştin bir gece. “Daha ne kadar ömrüm var?” Zangır zangır titretir güncendeki bu cümleler beni. Ve yakın çevren: Dublaj kraliçesi “fitne fücur” Adalet Cimcoz, ilk kadın Hamlet Nur Sabuncu, kil yiyen şair Ahmet Haşim, deli gibi âşık olduğun Nesteren, esrarengiz Sarı Fizikçi. Muhlis Sabahattin'in veremden ölen kızı Melek Kobra ve Rudolf Valentino'ya benzeyen kocası Ferdi Tayfur… Şişli'de bir apartman… İstiklal, Narmanlı Yurdu. Kıyasıya bir hayat, beş parasız ve rüya dolu. – Nazlı Eray (Everest Yayınları)


Arasındaki fark

Cemil Kılıç'tan Kur’an ile Aldatmak-İslam’a Kurulan Pusu Kur'an ile aldatmak nasıl başladı? Kur'an ile aldatanların niteliği: Şeytan Evliyası olmak! Kur'an ile aldatmada şeriat hilesi… Kur'an ile aldatma kurumu olarak Diyanet İşleri Başkanlığı… Kur'an ile aldatma kurumları olarak Kur'an Kursları… İslam'a pusu kuranlar kimler? Müslüman ile İslamcı arasındaki fark. Dindar ile dinci arasındaki fark. (Kırmızı Kedi Yayınları)


Sesleri çıkaralım

Herve Tullet'ten Ses Çıkaran Kitap. Bu kitap ses çıkarıyor: Parmağını sayfanın üstüne koy ve sesi çıkar! Sesleri çıkararak eğlenelim: Oo, Aa, Vay ve daha fazlası… Konuşmak, şarkı söylemek, nefes almak, kendini ifade etmek ve var olmak için hadi sesimizi kullanalım ve renkleri birer nota gibi okuyalım! (Timaş Çocuk)


Yazarlık serüveni

Ali Teoman'dan Yazı, Yazgı, Yazmak. Nabokov, Apollinaire, Yaşar Kemal, OULIPO, Ferit Edgü, Sait Faik, Modernizm, eğretileme, yazarlık nedir ne değildir ve daha pek çok konu çevresinde kendi diliyle gezinen, yazarlık serüvenini içtenlikle ortaya koyan değerli bir kitap. (Yapı Kredi Yayınları)


İz bırakacak roman

Lütfiye Pekcan'dan Oğluma Mektuplar. Nalan ölmekten korkmuyor, sadece gittikçe yozlaşan bu karanlık dünyada kimsesiz kalacak oğlunun başına gelebilecekleri düşündükçe kahroluyordu. Ona gerçekleri açıklayamamanın vicdan azabıyla kıvranırken suçluluk ateşinin başkalarını yakmasından korkuyordu. Peki ama on üç yaşında öksüz kalacak oğlundan neyi gizliyordu Nalan? Herkesi derin bir iç hesaplamaya götürecek sırrı neydi?  Yazardan derin bir iz bırakacak yeni bir roman… (Alfa Yayınları)


Hiç oralı olmadım

Juniçiro Tanizaki'den Çılgın Bir İhtiyarın Güncesi. Geçen gün hastanede tomografi çektirdiğim zaman kanser olabilir dediklerinde bizim hanım ve hemşirenin yüzü sapsarı olmuş gibiydi, ama ben hiç oralı olmadım. Bu kadar sakin olmama kendim de şaşırdım. Uzun mu uzun yıllar süren ömrüm böylece bitiyor demek ki, diye bir parça rahatladım hatta. Kısacası, bu dünyaya çivi çakma gibi bir niyetim yok ama yaşadığım müddetçe karşı cinsin cazibesine kapılmadan da edemiyorum. Bu duygum öleceğim dakikaya kadar sürecek herhalde. (Can Yayınları)


Geçmişle hesaplaşma

Kürşat Başar'dan Aklımda Hep Sen. Kitap günün birinde, seyahate çıkıyorum diyerek birden bire evini, ailesini küçük kızını terk edip kendisine bambaşka bir hayat kuran kayıp bir babanın bıraktığı büyük boşluğu nasıl doldurabileceğini bilemeyen Ebru'nun, bilinmeyen bir yere doğru çıktığı tren yolculuğunda anımsadıklarıyla, çocukluktan genç kızlığa evrilme, büyüme, yalan söylemeyi öğrenme, kendini arama, geçmişle hesaplaşma ve hayatının ilk ve son gerçek aşkını bulma serüveni. (Everest Yayınları)


Mutluluk nedir

Dicle Keskinoğlu'ndan Mutluluk Rüyası Fabrikası. Genç ve üretken yazar yazar, bu kez mutluluk kavramını tartışmaya açıyor. Çocuk dünyasında, “Mutluluk nedir?” sorusunun peşine düşen roman, tüketim kültürü, arkadaşlık, nesiller arası iletişim gibi temalarla zenginleşiyor. (Kırmızı Kedi Yayınları)


Adım adım dolaştı

Nuran Tezcan'dan Seyyahın Kitabı-Evliya Çelebi Üzerine Makaleler. Evliya Çelebi Asya'dan Avrupa'ya, Avrupa'dan Afrika'ya, Anadolu'dan Balkanlar'a, Kafkasya'dan İran'a, büyük Avrupa şehirlerinden Nil boyu kabilelerine Osmanlı coğrafyasını elli yıl boyunca adım adım dolaştı. Kimi zaman han odalarında menakıb dinledi, kimi zaman da çarşıların kalabalığına karışıp değişik kültürlerin insanlarıyla tanıştı. Zengin konaklarına misafir oldu; dağ başlarında, terk edilmiş kalelerde bir ateşin etrafına toplanmış başıbozuklarla dertleşti. (Yapı Kredi Yayınları)


Gerçek niyetleri

Joe Navarro'dan Beden Dili Sözlüğü. Yazar, FBI için özel ajan olarak çalıştığı 25 yıl boyunca, casusları ve diğer tehlikeli suçluları sorguya çekerken beden dilinde de ustalaştı. Kitap, etrafınızdakilerin gerçek niyetlerini ölçmenizi sağlayan 400'den fazla davranışı açıklayarak beden diline dair bir kılavuz niteliği taşıyor. Gözbebeklerindeki ufak değişimler, endişe belirten dudak hareketleri, kolların pozisyonları ve daha birçok işaret insanları baştan ayağa çözümlemenize yardım edecek. (Alfa Yayıncılık)


Küçük ve öfkeli bir adam

Onur Akyıl'dan Proleterler İçin ‘Patafizik Dersleri. Bir saatçi dükkânı. Tamire getirilen bir guguklu saatin içinden çıkan Ulyanov – küçük ve öfkeli bir adam. Ulyanov’u yutan Mihail-elbette bir kedi. Ulyanov’un, Mihail’in, dükkânın peşine düşenler. Ölümden sonra hayat. Zamanın ve uzayın büküldüğü bir evrende, dönüp dolaşıp değişmeyen şeylere varan anlatı yolları. Kitap, hayallerle kayganlaştırılmış bir gerçeklik zemini kuruyor, çağrışım zincirleriyle okuru bir o yana, bir bu yana çekiyor ve insanın yaşama nasıl bağlandığını sorguluyor. (Can Yayınları)


Gizemli kadın

Georges Rodenbach'tan Bruges-La-Morte. Hugues Viane çok sevdiği karısını kaybettikten sonra, yas tutmak için uygun bulduğu melankolik Bruges şehrine yerleşmiş bir duldur. Sokaklarında acıyla dolandığı bu şehir giderek hastalıklı ruhunun aynasına, yasının kusursuz metaforuna dönüşür. Hugues bir gün bu kasvetli labirentte karısına tıpatıp benzeyen gizemli bir kadınla karşılaşır. Artık zihni yalnızca bu tekinsiz benzerlik ve narsistik arzusunun yeni nesnesi olan kadınla doludur. Ne var ki bu eziyet dolu ve küçük düşürücü tutku onu felakete sürüklemektedir. (Everest Yayınları)


İlk kumpas

Hikmet Çiçek'ten Nazım’ın Harp Okulu ve Donanma Davaları. Bundan tam 81 yıl önce, Türk Ordusu'na ilk kumpas nasıl kuruldu? 1938 Harp Okulu ve Donanma davalarının, Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy vb. tertiplerle benzerliği neydi? Bu davalarla, Türkiye sosyalist hareketi nasıl hedef alındı? Nâzım Hikmet'in 13 yıl hapiste kalmasına neden olan gerekçeler. Harp Okulu'nda kitap okumak nasıl suç oldu? (Kırmızı Kedi Yayınları)


Tehlikeli soruşturma

Matthieu Bonhomme'den Red Kit’i Öldüren Adam. Red Kit fırtınalı bir gecede Froggy Town'a gelir. Geceyi orada geçirip yoluna devam etme niyetindedir fakat kasaba sakinleri çalınan altınlarını bulması için Red Kit'in yardımını ister. Yardım isteğini geri çevirmeyen gölgesinden hızlı silah çeken kovboy neye bulaştığının farkına varmadan kendini oldukça tehlikeli bir soruşturmanın içinde bulur. (Yapı Kredi Yayınları)

Son güncelleme: 10:16 - 22.07.2019