Sözcü Plus Giriş

Haftanın Kitapları

Özkan SAÇKAN
Güncellenme: 01:13, 12/02/2017
Haftanın Kitapları

21

Anneannemin Tenceresi Asuman Kerkez

Yazar “Tarihten her sayfa çevrildiğinde dünya yüzünde en değişmeyen şey mutfakta kaynayan bu tencereydi. O benim anneannemin tenceresi” diyor. “Kitabın ilham perisi Naa Kutlu, benim canım anneannemdir. Bence anneanneli hatıraları olmalı her çocuğun… İçinde biraz köfte, biraz pilav, biraz pirpirim salatası olmalı.” (Libros Yayınları)

14

Kod 5 Haluk Özdil

1935 yılına geri dönüş yapan romanda Atatürk'ün Meksika raporları ve notlarıyla asıl konuya giriliyor. Yer ve tarih belirtilerek günümüze kadar yaşanan olaylar, Susurluk, öldürülen bilim adamları, 2007 yılında düşen uçaktaki nükleer fizikçiler hakkında yazılanlar şaşırtıcı.  (Truva Yayınları)

12

Muhammed'in Tümceleri A. Rıza Ergüven

Yazar, bu kitabında nesnelerin gerçekliğini ortaya koyan bilimden yola çıkarak, tarihsel süreçte insanlar tarafından yaratılan Tanrı'nın öyküsünü anlatmaktadır. Bilim doğanın gerçekleridir, Tanrılar ise düşlerin ürünüdür! (Berfin Yayınları)

9

Plan Çiçek Sekban Tüfekçi

Kahramanımız Evrim Ataman, Ortadoğu'da tozu dumana katarken, aşkın ılık meltemi her daim yolunu açacak. Güneş tepe noktasındayken ayyuka çıkan gerçekler, Ayasofya ve Çemberlitaş'ın mahzenlerine taşınacak. (Goa Yayınevi)

11

Nefeste Saklı Hayat Ebru Şinik

Elinizdeki bu kitap, gündelik yaşamınızı kolaylaştırmanızı, kendinizi daha iyi, daha sağlıklı ve daha mutlu hissetmenizi sağlayacak uygulamaları içeren bir rehber. (Libros Kitap)

19

16.50 Treni Agatha Christie

Yan yana gelen iki trende ancak korku filmlerinde rastlanacak türden bir cinayet vakası yaşanmaktadır. Ve tüm bunların tek tanığı bir kadındır. Elspeth çaresizlik içinde baktığı vagonun penceresinden bir adamın bir kadının boğazını hunharca sıktığını görür. (Altın Kitaplar)

6

Şapkada Eriyen Bay Karp Cary Fagan

Ödüllü yazarın, mütevazı bir aile evinin üçüncü katından Napolyon Bonapart'ın yaşadığı tarihi bir âna uzanan bu özgün hikâyesi, okurlarına unutulmaz bir hayat dersi veriyor.. (Tudem Yayınları)

2

Yalnız Kaldınız, Peyami Bey!  Hamdi Koç

Yaprağın ve külün huzuru. Ne hatıra, ne bağlılık, ne korku, ne üzüntü. Peyami Bey'in fikirleri vardı ve sessiz bir dinleyiciye kendini anlatma arzusuyla doluydu. Hayata ve sonrasına dair. Haksız ölüme, o ölümün hayata bıraktığı yüke, sonrasına taşıdığı acıya dair…
(Can Yayınları)