Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan SAÇKAN
Kültür Sanat 23 Temmuz 2017 - 03:39

Türk kavramı
Prof. Dr. Tuncer Baykara'dan ‘Türk Adının Anlamı'… Kitap, temelleri yazılı tarihin başlangıçlarına kadar uzatılan bir kültürü, varlık sahnesine çıkarmayı ve geleceğe taşımayı başaracak olanların hepsinin ortak adı olmuş, olan ve olacak Türk kavramını ele alıyor.  (Bilge Kültür Sanat)

shutterstock_309718157 turk-adinin-anlami

Sabırsızlık, inatçılık
Coralie Saudo'dan ‘Babam Yerinde Durmuyor'… Bu resimli kitap, baba ve çocuk rollerini ters yüz ederek küçük çocukların üstesinden gelmeye zorlandıkları sabırsızlık, ısrarcılık, inatçılık gibi duyguları mizahi bir incelikle irdeliyor. (Uçanbalık Yayıncılık)

babam-yerinde

Güzel öyküler
Cemalettin E. Kavaklıgil'den ‘Baharı Getiren Kırlangıç'… Yazar, Anadolu'yu yarım asırdır gezerek masal ustası ninelerden ve dedelerden tadına doyulmaz masallar derledi. Kitapta birbirinden güzel öyküler var… (Maske Kitap)

bahari-getiren-kirlangic

Muhteşem bir roman
Michael Robotham'dan ‘Onun Sırrı'… Kitap tüylerinizi diken diken ederken, bir yandan da yüreğinizi burkan kahramanlarıyla son sayfasına kadar elinizden bırakamayacağınız muhteşem bir roman. (Hep Kitap)

onun-sirri

Latif bir alemin şiirleri
Kemal Sayar şair yönünü usulca yayımladığı üç kitapta ortaya koyuyor. Geniş yankı uyandıran ve devamı beklenen bu şiirler ‘Bütün Şiirleri' adlı kitabında bir araya geliyor. (Kapı Yayınları)

butun-siirleri

Tedavi yöntemleri
Dr. Scott Gerson'dan ‘Ayurveda'… Batı tıbbından kazandığı deneyimler ve kadim Doğu bilgeliği Ayurveda'yı birleştirdiği bu kitapta Gerson, hem hastalıklar ve tedavi yöntemlerini, hem de Ayurvedik yaşam tarzını okura aktarıyor.
(Mona Yayınevi)

ayurveda

Gerçeğin peşinde 
Tuğba Sarıünal'dan ‘Akıl Tutulması'… Birden fazla duyguyu bir arada ama farklı bakış açısıyla anlatmayı başaran yazar, bu romanıyla okuru adeta bir bulmacanın içine davet ediyor. Gerçeğin peşinden gitmek hiç bu kadar sürükleyici olmamıştı… (Olimpos Yayınları)

akil-tutulmasi

Bozulma ve dağılma 
Arthur Schopenhauer'den ‘Akıl Zayıflığı'… Cemiyet hayatının hangi şubesine el atsak, hangi veçhesine nazar etsek akla çağrıda bulunan, aklı başa getirmeyi buyuran bir çürüme, bozulma ve dağılma manzarasıyla karşılaşıyoruz. (Say Yayınları)

akil-zayifligi

Uyum içinde çalışmak
Patrick Lencioni'den ‘İdeal Ekip Oyuncusu'… “İdeal ekip oyuncusu kimdir ve nasıl tespit edilir?”, “Mevcut ekip üyeleri nasıl ideal ekip oyuncusu haline gelir?”, “İdeal ekip oyuncusu hangi karakteristik özelliklere sahip olmalıdır?” (Timaş Yayınları)

ideal

Söz artık hayvanlarda
Jose Antonio Jauregui'nin kitabı ‘İnsanlar Sanık Sandalyesinde'… Papağan Quetzauc: “Onları altmış yedi bahar boyunca her gün duydum.” Maymun Wampa: “İnsan evladı terter terlediğini kabul etmek istemez.” Yaban Tavşanı Frikken:” İnsanlar saklanıp cinsel arzularını bastırırlar.” (Yurt Kitap Yayın)

insanlar-sanik

Yüzüm sapsarıydı
Sait Faik Abasıyanık'tan ‘Az Şekerli'… “Yerimden kalktım. Aynaya doğru ilerledim. İki hanımın sessizce beni dikizlemelerine aldırış etmeden baktım. Perişan bir haldeydim. Yüzüm sapsarıydı.” Hikaye Peşinde adlı öyküden. (İş Bankası Kültür Yayınları)

azsekerli