Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haldun Dormen 90 yaşına İzmir’de girdi
Haldun Dormen 90 yaşına İzmir’de girdi
Türk tiyatrosunun duayeni Haldun Dormen, 90'ıncı yaş gününü sahnede kutladı! Dormen, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 36. kez düzenlenen ‘Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri’ kapsamında Moliere’in ölümsüz eseri “Kibarlık Budalası” ile İzmirlilerle buluştu.
Kültür Sanat 6 Nisan 2018 - 10:57

Türk tiyatrosunun yaşayan efsanesi Haldun Dormen 90. yaşını sahnede kutladı. Türkiye’ye müzikali getiren ve üniversitelerde sanatın gelişmesi için mücadele veren Haldun Dormen’i İzmirli sevenleri de ayakta alkışladı.

90 yaşında olmasına rağmen tiyatro sevdasından vazgeçmeyen, hâlâ sahnelere çıkan Dormen, 555. oyununu İzmir’de oynamanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “İzmir’e bayılıyorum. İstanbul’da olmasam mutlaka bu kentte yaşarım” dedi.

kibarlikbudalasiONLARCA KİŞİYİ YETİŞTİRDİ

1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanını da alan Dormen, 1940’tan bu yana dek sahnelerde. Sahneye ilk kez Galatasaray Lisesi’nde ortaokula giderken Demirbank oyunuyla çıkan Dormen, ABD’deki Yale Üniversitesi’nde tiyatro eğitimi gördü. Eğitimi, bilgisi ve yeteneğiyle farkını belli etmişti Dormen.

1955 yılında Dormen Tiyatrosu’nu izleyicilerle buluşturan duayen isim, Erol Günaydın, Altan Erbulak, Metin Serezli, Erol Keskin, İzzet Günay gibi sayısız ismi yetiştirdi. İlklere imza da attı. Örneğin, Türkiye’deki ilk müzikal olan Sokak Kızı İrma’yı sahneleyen de Dormen’di.

Dormen, 1997’de başlayan Afife Ödülleri’nin de mimarıydı. Hâlâ verilen ödüller, Türk tiyatrosu için çok önemli sayılıyor. Dormen, sayısız oyuna çıktı. 90 yaşında da sahneye çıkmaktan vazgeçmiyor.

 

İYİ Kİ VARSIN HALDUN DORMEN

haldundormen-depo5
haldundormen-depo4
haldundormen-depo3
haldundormen-depo2

 

Son güncelleme: 11:54 - 06.04.2018