Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haldun Taner Müze Evi açılıyor
Haldun Taner Müze Evi açılıyor
Tiyatro ve edebiyat dünyasının usta ismi Haldun Taner’in ismini taşıyan Müze Evi açılıyor. Kadıköy Belediyesi, Taner'in 103. Yaş gününde Müze Evi’ni açmayı planlıyor.
Kültür Sanat 10 Mart 2018 - 03:33

Kadıköy Belediyesi'ne ait Feneryolu Mahallesi'nde bulunan ikinci derece tarihi eser olan bina restorasyonu yapılarak Müze Evi haline getirildi. Usta oyuncu Haldun Taner’in ismini taşıyacak Müze Evi, 16 Mart Cuma günü saat 15.00'te büyük yazarın
eşi Demet Taner, dostları, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve Kadıköylülerin katılımıyla açılacak. Tarihi binada Haldun Taner'in anısını yaşatacak şahsi eşyaları ve yaratımlarına dair belgeler, afişler, fotoğraflar yer alacak. Ayrıca tiyatro dünyasına yeni eserler katılmasını sağlayacak kurs ve seminerler de gerçekleştirilecek.

haldun-taner

GENÇ YAZARLAR TEŞVİK EDİLECEK

Haldun Taner Müze Evi'nde, usta yazarın kişisel eşyalarının sergilenmesi dışında edebiyat ve tiyatro sanatına dair etkinlikler gerçekleştirilecek. Tiyatro yazarlığı alanında Türk Tiyatrosu'nun ihtiyacı olan oyunların yazılması için özellikle genç yazarların teşvik edileceği Haldun Taner Müze Evi'nde dönemsel hikâye ve oyun yazarlığı kursları düzenlenecek.

KİTAPLIK KURULACAK

Edebiyat ve tiyatroyla ilgili sergiler düzenlenmesini; eksikliği duyulan yepyeni ve faydalı bir hizmet olarak genç yazarlarla, tiyatro icra topluluklarını; yani tiyatro sanatının iki temel ayağını buluşturmayı hedefleyen Haldun Taner Müze Evi'nin bir başka projesi de Haldun Taner Müze Evi Genç Yazarlar Arşiv/Kitaplığı. Müze Evi bünyesinde yeni ve yerli tiyatro Oyunlarından oluşturulacak kitaplık kurulacak.