Harry Potter hayranlarıyla ilgili çarpıcı araştırma!

Milenyum çağının en sevilen yapımlarından Harry Potter, sadece beyazperdede izleyiciyi büyülemiyor. Harry Potter, aynı zamanda iyi insan olmanın da turnosol kağıdı. Journal of Applied Social Psychology'de yayınlanan bir makaleye göre, Harry Potter sevenler, daha iyi insanlar olarak saptanıyor.

Harry Potter hayranlarıyla ilgili çarpıcı araştırma!

Milenyum çağının gençleri arasında yüksek bir popülariteye sahip olan Harry Potter, iyi insan olmanın da belirleyicisi konumunda.

Journal of Applied Social Psychology’de yayınlanan araştırma, Harry Potter’la duygusal bir bağa sahip olduklarını düşünen gençlerin azınlık gruplarına karşı ön yargılı olma olasılığının düşük olduğunu tespit etti.

Çalışma, ilkokul çocuklarına, lise öğrencilerine ve üniversite öğrencilerine yönelik üç bileşenden oluştu.

Harry Potter’la özdeşleşen ilkokul çocuklarının göçmenlere karşı daha iyi bir tutumu olduğu tespit edildi. Duygusal olarak Harry ile özdeşleşebilen lise öğrencilerinin LGBTİ kişilere daha anlayışlı davrandığı saptandı.

CESARET VE ŞEFKATTEN ETKİLENİYORLAR

Çalışmanın yazarları Harry Potter’ın popüler en çok satan kitaplarını okuyan gruplara; göçmenler, eşcinseller ve mülteciler ile ilgili tutumlarına dair test yaptıklarını belirtti. Çalışmanın İtalya ve Birleşik Krallık’ta gerçekleştirildiği ifade edildi.

Araştırma sonuçları, şefkat ve cesaret temalarını sıkça işleyen Harry Potter’ın üreticisi J.K Rowling’in, bu değerleri okuyucularına da geçirdiği bildirildi.

Pokemon Go'dan sonra Harry Potter oyunu geliyor İlginizi Çekebilir Pokemon Go'dan sonra Harry Potter oyunu geliyor