HAYTAP’ın gözü beyazperdenin üzerinde

HAYTAP Sanat ekibi, bundan böyle sinema filmlerinde, televizyon programları ve dizilerinde kullanılan hayvanları denetleyecek. Ekip, setlerdeki monitör süreci ve filmin yapımcıları ile çapraz sorgulama gerçekleştirilecek ve raporlama yapacak. Filmlere hayvanlara yönelik çekimler sırasındaki muamelerine yönelik onay verecek.

HAYTAP’ın gözü beyazperdenin üzerinde

1978'de Paris'te ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi Madde 5/4’üncü maddesi olan, “Hayvanları içeren sergiler, gösteriler ve filmler hayvanların onuruna saygı göstermek zorunda olup hiçbir şekilde şiddet içeremezler” kuralını hatırlatan HAYTAP, bundan böyle Türkiye’deki sinema ve televizyonlardaki hayvan kullanımını mercek altına alacak.

HAYTAP Sanat ekibi, hayvanların çekimler sırasında nasıl koşullarda kullanıldıklarını, zarar görüp görmediklerini tarafsız bir şekilde gözetleyeceklerini belirterek, “Eekibimiz böylece seyirci vicdanında yanıt arayan endişeleri de HAYTAP güvencesi ile giderecek. HAYTAP bünyesindeki HAYTAP Sanat'ta yer alan monitör ekip film ve dizilerde kullanılan hayvanların barındırılma, koruma, kullanım şekli, sağlık durumları ve genel hakları açısından denetleyicisi olacak. Setlerdeki monitör süreci ve filmin yapımcıları ile gerçekleştirilecek çapraz sorgulama sonrası ekibimiz aşağıdaki onay tanımlamasına göre değerlendirme raporu sunacak” açıklamasını yaptı.

ONAY KATEGORİSİNDEN GEÇECEKLER

‘Mükemmel’, ‘İyi’, ‘Kabul Edilebilir’ kategorilerinden birine hak kazanan filmler kazandıkları onay kategorisinin renginde mor, mavi veya yeşil olmak üzere HAYTAP’ın logosu ile birlikte “Hiçbir hayvan zarar görmemiştir” yazısını kullanabilecekler.

Yapım sürecinde hayvan güvenliği sağlaması açısından başarısız olan ve çekim sırasında hayvanların sakatlanmasına ya da ölmesine yol açan yapımlar ise ‘Kabul Edilemez’ olarak raporlanacak.

Hayvanlara yönelik bitmeyen şiddet isyan ettirdi! Artık yeter İlginizi Çekebilir Hayvanlara yönelik bitmeyen şiddet isyan ettirdi! Artık yeter Tanem Sivar ve eşi Edhem Dirvana, hayvanlar için devlete çağrı İlginizi Çekebilir Tanem Sivar ve eşi Edhem Dirvana, hayvanlar için devlete çağrı