Sözcü Plus Giriş

“Hedef 1 milyon ziyaretçisi olan müze kampüs”

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Karaağaç Yerleşkesinde bulunan İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesinde Güngör Danişmen Arıbal-Güner Rıfat Arıbal Koleksiyonu’nun açılışı gerçekleştirildi.

null
Güncellenme: 10:24, 02/11/2017
“Hedef 1 milyon ziyaretçisi olan müze kampüs”

Karaağaç'taki yerleşkede gerçekleşen açılışa Edirne Valisi Günay Özdemir, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, dekanlar, müdürler, Genel Sekreter Yardımcıları Ahmet Sezgin, Öğr. Gör. Hakan Akıncı ile akademisyenler, idari personeller ve Edirne halkı katıldı. Açılışta konuşan Yrd. Doç. Dr. Mehtap Kodaman, “Koleksiyonumuzda 270 eser bulunduruyoruz. Koleksiyonumuzdaki bu 270 eserin yaklaşık 100 kadarı Dr. Güngör Danişmen'e ait. Ayrıca bu eserlere katkıda bulunan birçok hocamız ve Cumhuriyet Dönemi Sanatçısı var. Koleksiyonda seramik, heykel, hat, baskı sanatı, Geleneksel Türk sanatı, yağlı ve sulu boya gibi değişik tekniklerde eserler bulunmaktadır” dedi.

muze-ic

Güner Rıfat Arıbal ise, “Üniversitemize daha önce de 447 tane eser bağışlamıştık. Bu eserler kütüphanemizde yer alıyor. Koleksiyonda yer alan yaklaşık yüz eseri bağışlarken rektörümüzden bu eserlerin yer alacağı bir müze kurulmasını rica etmiştik. Bizi bu konuda kırmadığı için kendisine teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“ESERLERİYLE GENÇ ÖĞRENCİLERİMİZE YOL GÖSTERİYOR”

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, eserlerini bağışlayan merhum Güngör Danişmen Arıbal’a Allah’tan rahmet dileyerek başladığı konuşmasında, “Güner Rıfat Arıbal çok yönlü bir sanatçıdır. Eserleriyle genç öğrencilerimize yol gösteriyor. Bir sanatçıya yakışanı yaparak eserlerini bir akademiye bağışladı. Öğrencilerimizin onun eserlerinden öğrenecek çok şeyleri var. Bu koleksiyonun Trakya Üniversitesine katkısı büyük olacak. Burayı bir müze kampüsü yaparak bir milyon kişinin ziyaret etmesini hedefliyoruz.

muze-ic-2

Güngör Danişmen Arıbal eserleriyle burada yaşamaya devam edecek” diye konuştu. Vali Günay Özdemir, eserleri bağışladıkları için Güner Rıfat Arıbal’a teşekkür ederken Güngör Danişmen Arıbal’a da Allah’tan rahmet diledi. Türk Hattat, Gazeteci ve Ressam Ethem Çalışkan, “Edirne tam anlamıyla bir kültür kenti. Güngör Rıfat Arıbal'a sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bir sanatçı duyarlılığı ancak bu kadar güzel olabilir. Güner Rıfat Arıbal'ı bu hizmetlerinden dolayı kutluyorum. Yrd. Doç. Dr. Mehtap Kodaman sayesinde Trakya Üniversitesi ile bir bağ kuruldu” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından açılışı gerçekleşen Güngör Danişmen Arıbal-Güner Rıfat Arıbal Koleksiyonu gezildi. Program, Brass Band konseriyle son buldu. İHA

muze-ic-4