Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
“Her An Harran” ödüllerini buldu
“Her An Harran” ödüllerini buldu
Fotoğraflarla Harran'ı en güzel anlatan kareler seçildi
Kültür Sanat 13 Nisan 2016 - 14:58

Harran’ın en güzel karesini arayan yarışma “Her An Harran”, ödüllerini verdi. Bu yıl ilk kez düzenlenen foto-maratonda, 161 amatör ve profesyonel fotoğrafçının çektiği 870 kareden, Ömer Şahin’in ‘Harranlı çalışan kadın' birinci seçildi.

HARRAN’I ANLATAN FOTOĞRAFLAR

Harran Kaymakamlığı, Harran Belediyesi ve Şanlıurfa Fotoğraf Sanatı Derneği (ŞUFSAD) iş birliğiyle, medeniyetlerin kesişme noktası olan Harran'ın tanıtılması ve fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirilmesi için düzenlenen “Her An Harran” foto-maratonu sonuçlandı. Harran ilçesinin tarihinin, doğal güzelliklerinin, insanının, günlük yaşamının anlatılması amacıyla ilk kez düzenlenen, amatör ve profesyonel fotoğrafçıların katıldığı yarışmada, dereceye girenler ödüllendirildi. Yoğun katılımın olduğu foto-maratona çeşitli illerden 161 kişi katıldı.

Yarışmanın ikincisi Mustafa Çukur'un fotoğrafı

YETERİNCE TANITILMAMIŞ YERLERİ GÖRÜNTÜLEDİLER

Üç gün süren foto-maraton kapsamında tarihe tanıklık etmiş birçok yapı ve yerleşim yeri fotoğraflanarak ölümsüzleştirildi. Harran'da bulunan ve bugüne kadar yeterince tanıtımı yapılmamış; Soğmatar Antik Kenti, Şuayip Şehri, Bazda Mağaraları, Han El Barur Kervansarayı, Harran Ovası'nın yerel yaşamı, Eski Harran Kenti, dünyanın ilk İslam Üniversitesi, Kümbet Evleri gibi birçok tarihi ve turistik yer fotoğrafçıların ilgi odağı haline geldi.

YARIŞMANIN BİRİNCİSİ ‘HARRANLI ÇALIŞAN KADIN’

Kentte birbirinden güzel kareler yakalayan fotoğrafçılar, en beğendikleri 7 fotoğrafı, Her An Harran foto-maratonun yarışma komitesine sundu. Aralarında Harran Kaymakamı Temel Ayca, Döne Otyam, Haluk Uygur, Tekin Ertuğ, Erdal Kınacı, Burak Şenbak ve Ergün Karadağ gibi önemli isimlerden oluşan jüri üyeleri, “Her An Harran” foto-maratonunda toplam 870 fotoğrafı değerlendirmeye aldı. Jüri toplantısı sonucu birinciliği Ömer Şahin, ikinciliği Mustafa Çukur ve üçüncülüğü Özkan Çörek kazandı. Şeref Akçay ve Hayrullah Germeç'in eserleri de mansiyon ödülüne layık görülü. Yarışmada ödül alan ve sergilemeye hak kazanan fotoğraflar Urfa'da sergilenecek.

T.C. Harran Kaymakamlığı Özel Ödülü'nü Kerem Kocalar kazanırken, Harran Belediye Başkanlığı Özel Ödülü'ne de Hayrullah Germeç layık görüldü. Yarışmada verilen diğer özel ödüllerden ŞUFSAD Özel Ödülü'nün sahibi Can Yücel ve Fikret Otyam Özel Ödülü'nün sahibi ise Sertaç Nurtan oldu.

Yarışmanın üçüncüsü Özkan Çöker'in fotoğrafı

GİZLİ KALMIŞ KÖŞELER ORTAYA ÇIKTI

Harran Kaymakamı Temel Ayca, Her An Harran foto-maratonu ile ilçe merkezindeki değerlerin yanında diğer kıymetli kültür miraslarının da tanıtılmasının sağlandığını belirtti. Temel Ayca, “Şimdiye kadar merkezde bulunmalarından dolayı Dünyanın İlk İslam Üniversitesi kalıntıları ve Harran Kümbet Evlerinin tanıtımı yoğun bir şekilde yapılmıştı. Merkezden uzakta kalan Soğmatar Antik Kenti, Şuayip Şehri, Bazda Mağaraları, Han El Barur Kervansarayı gibi kültürel miraslarımızın tanıtımı ise istenilen ölçüde yapılamamıştı. Foto-maraton etkinliği ile ilçemize gelen misafirlerimize özellikle bu alanları daha rahat fotoğraflama imkânı sunduk” diye konuştu. Ayca, foto-maratona katılarak Harran'ın güzelliklerinin tanıtılmasına destek olan tüm fotoğraf severlere, desteğini esirgemeyen Harran Belediyesi'ne, Şanlıurfa Fotoğraf Sanatı Derneği'ne (ŞUFSAD) ve çevre temizliği konusunda destek olan Yön Temizlik şirketine teşekkür etti.