Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Her şey nasıl yazılır, ‘her şey’ bitişik mi ayrı mı yazılır? TDK’ya göre herşey mi her şey mi?
Her şey nasıl yazılır, ‘her şey’ bitişik mi ayrı mı yazılır? TDK’ya göre herşey mi her şey mi?
Türk Dil Kurumu (TDK) güncel yazım kılavuzu ile internet ortamında hizmet vermektedir. Birçok kelimenin nasıl yazıldığı bu güncel sözlük sayesinde online olarak sorgulanabilmektedir. Bu sayfada en çok sorgulanan sözcük tipleri bitişik ya da ayrı yazılması gerekenlerdir. Bu sözcüklerden biri de ‘her şey’ bağlacıdır. Herşey mi, her şey mi? Nasıl yazılır? TDK'ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde...
Kültür Sanat 11 Haziran 2019 - 08:09

Türkçe’de özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Türkçe’yi yazım kılavuzuna uygun bir şekilde kullanmak isteyenlerin sık sık yazılışını merak ettikleri sözcüklerden biri de ‘her şey'dir.

HER ŞEY NE DEMEK: Tamamı, tümü, hepsi anlamına gelir.

HERŞEY NASIL YAZILIR?

Bu kelimenin her şey, herşey olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı her şey şeklinde olmalıdır. Yani ayrı yazılmalıdır.

herşey (Yanlış kullanım)
her şey (Doğru kullanım)

Cümle içinde kullanımı:

“O günden sonra her şeyin daha güzel olacağına inandı.”

Son güncelleme: 11:38 - 11.06.2019