Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Heykel Adamlar’dan ‘Çocuklara Kıymayın’ mesajı
Heykel Adamlar’dan ‘Çocuklara Kıymayın’ mesajı
Heykel Adamlar bu kez Suriyeli sığınmacılara ve Aylan bebeğe dikkat çekti
Kültür Sanat 1 Nisan 2016 - 11:45

Bodrum’dan Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçmek isterken bindikleri botun alabora olması sonucu kardeşi ve annesi ile boğularak ölen 3 yaşındaki Aylan Kurdi’nin ölüm yolculuğu Avcılar’da ‘Duran adam’ı canlandıran sanatçılar tarafından sokakta sahnelendi.

Avcılar’da palyaço ve mim sanatlarını birleştirerek 2.5 saat hareketsiz durup ‘Heykel Adam’ karakterini canlandıran ‘Çığlık Sanat Atölyesi’ sanatçılarından 27 yaşındaki Özgür Çalışkan ile 45 yaşındaki Cemal Uçarman, bugüne kadar sokakta sergiledikleri ‘Duran Adam’ performansında ilk kez Suriyeli göçmenlerin dramını canlandırdı. DHA muhabiri Nilüfer Demir’in görüntülediği Suriye’deki savaş ve insan kaçakçılarının kurbanlarının simge fotoğrafı Aylan bebeğin dramını ‘Duran adam’ performansı ile trafiğe kapalı Marmara Caddesi’nde hareketsiz durarak canlandıran sanatçıları görenler şaşırdı.

“ÇOCUKLARA KIYMAYIN EFENDİLER “

Üzerinde sahile vuran Aylan bebek gibi kıyafet bulunan oyuncak bebeği yüz üstü bırakan, arkasında yaldızlı boya ile baştan aşağı boyanan çaresizlik içerisindeki iki sığınmacıyı hareketsiz durarak canlandıran, Uçarman ile Çalışkan, yere ‘Çocuklara kıymayın efendiler’ yazısı bıraktı. İki sanatçıyı görenlerden bir bölümü bu performanstan çok etkilendiklerini, akıllarına torunlarının geldiğini belirtirken, Suriyeli sığınmacılar konusunda Amerika ve Avrupa ülkelerinin tutumunu eleştirenler oldu. Çocuklar ilk kez sokakta hareketsiz duran sanatçıları görüp yanlarına gitmeye çekinirken, yerdeki oyuncak bebeğin gerçek olduğunu zannedenler de çıktı. Yoldan geçenler, daha önce değişik karakterleri canlandıran sanatçılar fotoğrafladı. Gösteri sırasında Suriyeliler de aralarında Arapça konuşarak birbirlerini aydınlatmaya çalıştı.

“BU SADECE BİR ÇOCUĞUN ÖLÜMÜ DEĞİL”

İlk kez sergiledikleri ‘Aylan bebek’ performansına gösterilen ilgiden memnun olduklarını anlatan sanatçı Cemal Uçarman, daha önce madencileri, simitçileri, Aşık Veysel’i, Yunus Emre ve Çanakkale Zaferi’ni hareketsiz durarak canlandırdıklarını anlatırken, “Amacımız bu dramı artık herkes görsün. Bunu önlemediğimiz, ses çıkarmadığımız sürece başka Aylan bebekler olacak. Bunun unutulmasını istemiyoruz. Bu tarihi bir fotoğraf. Bu sadece bir çocuğun ölümü değil” dedi.