Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hollanda 27 Nisan’da turuncuya bürünecek
Hollanda 27 Nisan’da turuncuya bürünecek
Dünyanın dört bir yanındaki Hollandalılar’ın akın ettiği ‘Kraliçe Günü’nde, caddeler, sokaklar ve insanlar turuncuya bürünecek.
Kültür Sanat 10 Nisan 2016 - 06:45

Dünyanın dört bir yanındaki Hollandalılar'ın akın ettiği ‘Kraliçe Günü'nde, caddeler, sokaklar ve insanlar turuncuya bürünecek. Bu özel gün, bütün Hollanda'da büyük bir coşkuyla kutlanacak

Kraliçe Beatrix'in, görevini en büyük oğlu veliaht Prens Willem-Alexander'a bırakmasının ardından “Kraliçe Günü” bu yıl, 30 Nisan yerine Willem-Alexander'ın doğum günü olan 27 Nisan tarihinde kutlanacak. “Koninginnedag”, bir başka deyişle “Queens Day”, yani kralın doğum günü 27 Nisan´da Hollanda´nın her yerinde, özellikle de Amsterdam, Rotterdam, Lahey ve Utrecht gibi büyük şehirlerde her yıl olduğu gibi bu yılda büyük bir coşkuyla kutlanacak.

BÜYÜK BİR SOKAK PARTİSİ

Caddeler, sokaklar ve insanlar baştan aşağıya turuncuya boyanacak. Bu geleneğin Hollanda Kraliyet Ailesinin resmi soyadının “Oranje” (turuncu) olmasından kaynaklandığı bildirildi. Bu nedenle yılda bir gün ülke baştan aşağı turuncu renge bezenerek muazzam bir eğlencenin merkezine dönüşüyor. Özellikle Amsterdam’da kutlamalar, Avrupa’nın dört bir yanından 1 milyona yakın kişinin gelmesiyle, büyük bir sokak partisine dönüşüyor.
En gözde kutlamalara sahne olan Amsterdam, festival günü tamamen turuncuya bürünüyor, herkes turuncu giyiyor. Bireysel müzik performansları ve açık hava konserleri gerçekleştiriliyor. Etkinlik, geçit törenleri, çocuk partileri, canlı müzik, tiyatro festivalleri ile bir sokak partisi tadında geçiyor.
Hayatınızda başka bir yerde tecrübe edemeyeceğiniz bu eşsiz festival, Amsterdam'ın her köşesinde başka şekilde kutlanır. Kutlamalara dahil olmak için sokağa adım atmanız yeterli. Sokağa çıktığınız anda kendinizi turuncu bir denizde bulacaksınız.

NE ARARSAN VAR

Doğum günü kutlama etkinliklerinden en ilginci ise Vrijmarkt (Özgür Pazar) yani vergisiz satış yapılmasıdır. Ticaret kültürleri çok gelişmiş olan Hollandalılar, bu günde sabah erkenden, belirleyip, kimse kapmasın diye bantlarla çevirerek “bezet” yani meşgul yazdıkları tezgâh alanlarında, evde kullanmadıkları ikinci el eşyalarını, çocuklar ise artık oynamadıkları oyuncaklarını satarlar.
İsteyen herkes, kaldırımlarda veya parklarda ikinci el eşyalarını vergisiz olarak satabilir. Bu kadar çok tezgâhı barındırabilecek bir alan olmadığı için, pazar kentin tüm kaldırımlarına, en dar sokaklarına kadar yayılır. Hayatınızda görebileceğiniz bu en büyük pazarda, almayı hayal edip de bulamayacağınız bir şey yoktur. Tabi sadece 50 sent veya bir kaç Euro ödeyerek. Satılan eşyalar sadece ikinci elle sınırlı değildir. Bazı mahalle sakinleri evlerinin önüne kurdukları tezgâhlarda içki, yiyecek veya küçük atıştırmalık satarlar. Satacak hiçbir şey bulamayan ise evinin tuvaletini ücret karşılığı kullanıma açar ki bu günün en önemli ihtiyaçlarından biridir.

TARİHÇESİ

Orijinal adı “Koninginnedag” olan “Kraliçe Günü” ya da “Queen's Day” festivali ilk olarak 31 Ağustos 1885'te, dünyada en uzun süre tahtta kalan Kraliçe unvanına sahip olan Hollanda Kraliçesi Wilhelmina'nın doğum günü şerefine kutlandı. Wilhelmina'nın, tahtını kızı Juliana'ya devrettiği 1949 yılından itibaren ise, Kraliçe Juliana'nın doğum günü olan 30 Nisan'da kutlanmaya başlandı. Kraliçe Beatrix ise tahtı annesi Juliana'dan devralmasına rağmen, annesinin şerefine kutlama tarihini değiştirmedi ve Kraliçe Günü'nü 30 Nisan'da kutlamaya devam etti. Kraliçe Beatrix'in, görevini en büyük oğlu veliaht Prens Willem-Alexander'e bırakmasının ardından “Kraliçe Günü”, bu yıl 30 Nisan yerine Willem-Alexander'in doğum günü olan 27 Nisan'da kutlanacak.