Hovardanın Sonu bu yıl da Türk izleyicilerle buluşacak

Dünyada ilk kez 1951 yılında sahnelenen, geçtiğimiz sezon Türkiye prömiyeri yapılan ve büyük ilgi gören İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nce sahnelenen 'The Rake’s Progress' bu sezon da izleyicilerle buluşacak. 

Hovardanın Sonu bu yıl da Türk izleyicilerle buluşacak

Bundan 66 yıl önce sahnelenen ‘Tha Rake’s Progress’ bu yıl da Türkiyeli izleyicilerle buluşacak. “Şeytan; hovarda kalplere, ellere ve zihinlere, her zaman yaptıracak bir iş bulur” mesajını izleyicilere aktaran oyun Chester Kallman tarafından kaleme alındı. Temsilin bestesi Igor Stravinsky’ye ait.

KOMEDİ VE TRAJEDİ BİR ARADA

Aytaç Manizade'nin rejisi ile sahnelenecek eser, komedi ve trajedi içeren konusu ile dikkat çekiyor. 18.yy İngilteresi’nde geçen ve İngilizce olarak seslendirilen eser, hovardalığı iş edinmiş Tom Rakewell'in çöküşü üzerine kurulu. Sonradan
‘Şeytan’ olduğu ortaya çıkan Nick Shadow'a uyarak, evlenmeyi düşündüğü Anne Trulove'ı terk edip Londra'ya gönül eğlendirmeye giden Rakewell’in başına üç kağıtçı Shadow yüzünden başına gelmedik olay
kalmaz. Hikayesi de bir tımarhanede son bulur.

hovardanin-sonu3
Orkestra şefliğini Can Okan'ın yaptığı eserin rejisörlüğünü Aytaç Manizade üstleniyor. Eserin dekor tasarımı Efter Tunç'a, kostüm tasarımı Ayşegül Alev'e, koro yönetimi Paolo Villa'ya, ışık tasarımı Yakup Çartık'a, devinim ve jest ise Canberk Yıldız'a ait. Operanın başrollerinde; Kenan Dağaşan, Ali Haydar Taş (Trulove), Gülbin Günay, Otilia İpek, Burcu Soysev (Anne Trulove), Caner Akın, Onur Turan (Tom Rakewell), N.Işık Belen, Umut Kosman, Umut Tingür (Nick Shadow), Peyman Dorkan, Arzu Semerci (Mother Goose), Aylin Ateş, Jaklin Çarkçı, Özge Kalelioğlu (Baba the Turk), Ahmet Baykara, Çağrı Köktekin (Sellem), Sercan Gazeroğlu, Yücel Özeke (Keeper of the madhouse) dönüşümlü olarak rol alıyorlar.

Temsil Tarihleri: 18 / 25 Kasım 2017 Cumartesi Saat: 16:00
21 / 22 / 24 Kasım 2017 Saat: 20:00
Sahne: Kadıköy Bld. Süreyya Opera Sahnesi

İlber Ortaylı: 'Atatürk bizim ebedi şefimizdir' İlginizi Çekebilir İlber Ortaylı: 'Atatürk bizim ebedi şefimizdir'