Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hugh Howey’in ‘Kum’u ilk kez Türkçe yayınlandı
Hugh Howey’in ‘Kum’u ilk kez Türkçe yayınlandı
Son yılların en önemli bilimkurgu serilerinden “Wool”un yazarı Hugh Howey’in bir kıyamet sonrası romanı olan “Kum / Sand” İthaki Yayınları tarafından Türkçe yayınlandı.
Kültür Sanat 22 Mayıs 2020 - 11:22

1975 doğumlu ABD'li bilimkurgu yazarı Howey, ülkemizde ve tüm dünyada, sırasıyla seriye de adını veren ilk eseri Silo (Wool), Vardiya (Shift) ve Toz (Dust) olmak üzere üç kitaptan oluşan üçlemesiyle tanınıyor. Financial Times'ın, “Kum, Hugh Howey’nin Wool serisinin başarısının tesadüf olmadığını gösteren nitelikli bir bilimkurgu-gerilim kitabı” diye tanımladığı “Kum”, İthaki Yayınları çevirisiyle ilk kez Türkiye'deki okurlarıyla buluşacak. Kitap bugün raflardaki yerini alacak.


‘TEHLİKELİ BİR GÖREV’

“Kimse bizim için gelmeyecek. Kimse bizi kurtarmayacak. Bu, bizim hayatımız.”
Eski dünya kumların altında kaldı. Hareket eden, yer değiştiren, çöken kumların üstündeki vahşi yenidünyaysa eskisinden daha zalim. Dinmeyen rüzgârların ve korkunç kumların yaşamı kontrol ettiği kasabalarında dört kardeş, anne ve babalarının onları terk etmesinden sonra tek başlarına. Böyle bir dünyanın en saygı duyulan mesleği ise babalarının da yaptığı “kum dalgıçlığı”.
Dört kardeşten biri olan Palmer, kendini kanıtlamak ve hayatını kazanmak için yaşına göre oldukça tehlikeli bir göreve hazırlanıyor: Kumulların altına dalarak çok derinde olduğuna inanılan efsanevi, eski dünya şehrini keşfetmek. Fakat bu zorlu dalış sadece Palmer'ın değil yaşadığı tüm kasabanın dünyasını yerle bir edecek.
Kum, kanunsuzluğu, göz ardı edilmişliği, kendi başınalığı keşfe çıkan soluksuz bir macera.