Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hümeyra: “Bilim ve kadınlar bir araya gelince bu karanlıktan kurtulacağız”
Hümeyra: “Bilim ve kadınlar bir araya gelince bu karanlıktan kurtulacağız”
İlk sergisi 'Hümeyra'nın Kadınları'nı sanatseverlerle buluşturan Hümeyra, "Kadın bitmeyen sonsuz bir varlık. Kadının gücüne de çok inanıyorum. Üretken bir varlık ayrıca dünyayı da kadınların kurtaracağına inanıyorum. Bilim ve kadınlar bir araya geldi mi, sanıyorum bu karanlıktan kurtulacağız. İnanıyorum, enseyi karartmaya gerek yok" dedi.
Kültür Sanat 14 Ocak 2018 - 14:02

Oyuncu ve müzisyen Hümeyra, ilk sergisi ‘Hümeyra’nın Kadınları’ ile bu kez resim sanatında ürettiği eserlerle sanatseverlerin karşısına çıktı. Sergi, 24 Ocak’a kadar Hobi Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebiliyor.

Cumhuriyet’in haberine göre, resim yapmaya çok önceden başladığını anlatan Hümeyra, “Genç kızlık dönemimde elimde hep bir kalem kâğıt vardı. Bir şeyi resmetmeyi seviyordum ve çok galeri dolaştım. Ah keşke bu resim benim olsa dediğim… Yani resme bakıp keyifli dakikalar geçirmeyi severim, yani resim hep ilgilendiğim bir şeydi. Hep bir gün ben ölmeden bu işi yapacağım diye kendi kendime sözüm vardı. Sözümü tutabildiğim için çok mutluyum” dedi.

‘HERKESİN KENDİ DÜNYASI, HİKAYESİ OLMALI’

Eserlerin hepsinin yüzünde hüzün olduğunu anlatan Hümeyra, “Çünkü o hüzün benim içimde olan bir hüzün ama kötü bir hüzün değil. Daha empresyonist resimlere ve ressamlara düşkünüm. Renk seviyorum ama bu demek değildir ki, iki renkli resim yapamam ya da yapmam. Resimdeki duygumu anlatmak çok zor. Ben resmi anlatmayı da sevmiyorum, beceremiyorum da çünkü anlatmak istediğimi oraya koymuşum şimdi siz bir resme bakınca size başka bir şey gibi geliyor, halbuki benim penceremden ben başka görüyorum. Onun için ben sizin hikâyenize karışmak istemiyorum. Herkesin bence kendi dünyası, kendi hikâyesi olmalı” açıklamasını yaptı.

humeyraresim
DÜNYAYI KADINLAR KURTARACAK

“Sanatsal bir şeyle ilgilenebilirim onun dışında bir şey yapamam” diyen Hümeyra, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kadın bitmeyen sonsuz bir varlık. Kadının gücüne de çok inanıyorum. Üretken bir varlık ayrıca dünyayı da kadınların kurtaracağına inanıyorum. Bilim ve kadınlar bir araya geldi mi, sanıyorum bu karanlıktan kurtulacağız. İnanıyorum, enseyi karartmaya gerek yok. Kadınlar var, bu sağlam insanlar oldukça hiçbir şey olmaz bize dayanmamız lazım sadece. Hayat ciddi bir şey. O kadar ciddiye de alınmaması gerekiyor ama ciddi bir şey yapıyoruz. Bir yolculuk bu, doğumdan ölüme kadar. Bu yolculuğu en iyi şekilde geçirmek önemli olan. Sadece kendin için değil etrafa karşı da daha faydalı, daha yapıcı, daha elle tutulur şeyler yapmak lazım.”