Sözcü Plus Giriş

Hüseyin Turan: Çocuklarımızın özgürlüğü için ‘Hayır’

Ünlü müzisyen Hüseyin Turan, Anayasa değişikliğini içeren ‘Başkanlık’ referandumuna yönelik görüşünü açıkladı

Gamze KAYA
Güncellenme: 14:12, 06/02/2017
Hüseyin Turan: Çocuklarımızın özgürlüğü için ‘Hayır’

Türk Halk Müziğinin ve Özgün Müzik tarzının sevilen isimlerinden Hüseyin Turan, referanduma yönelik kararını Sözcü’ye açıkladı. Turan açıklamasında, demokrasi ve adalete dikkat çekti.

Ünlü müzisyen, yapılacak olan referandum seçimine yönelik şu ifadeleri kullandı:

“Hak, hukuk, adalet, insanlık için, çocuklarımızın özgür olacağı bir gelecek için ‘Hayır’. Yapmak istemediklerimizi dayatmayan, demokratik ve huzurlu bir sistem için, yozlaşmaya karşı durmak için ‘Hayır’ diyorum”

6

HÜSEYİN TURAN KİMDİR?

Lise yıllarında bağlamayla tanışan Hüseyin Turan, halk oyunlarına ilgi duydu ve bu alanda eğitim aldı. Katıldığı halk oyunları yarışmalarında üç Türkiye Birinciliği ve bir Dünya Birinciliği elde etti. 1985'te Dokuz Eylül Üniversitesi Muhasebe Bölümü'ne girdi. Üç sene burada öğrenim gördü, ardından Ege Üniversitesi Konservatuvar Bölümü'ne geçti. Tarz olarak Türk Halk Müziğini seçip müzikal yaşamına üniversite yıllarında ağırlık verdi.

Konservatuvardan önce düğünlerde çalan bir grupta söyleyen Turan, konservatuvar okurken bir grup arkadaşıyla birlikte Grup Laçin'i kurdu ancak okul bittikten sonra gruptan ayrıldı ve İstanbul'a taşındı. 1998'de ilk solo albümü ‘Hüseyin Turan'ı yayınladı. Bu albümün ardından Aklıma Düştü Gözlerin, Turna Sesi, Hoş Geldin, Kilit, Adı Karanfil, Leyla Nefesi, Süveyda ve Ki albümlerini yayınlayan sanatçının son albümü YAAli / Ehl-i Deyişler, Doğaç Müzik etiketiyle 03 Şubat 2017'de yayınlandı.

Yayınlanma Tarihi:13:07,