Ian Mckellen, İstanbul’un onur konuğu olacak

Sinemanın en sevilen oyuncularından Sir Ian McKellen, İstanbul Film Festivali’nin Onur Ödülü’nü almak üzere festivalin konuğu olacak

Ian Mckellen, İstanbul’un onur konuğu olacak

Ian McKellen'ın başrollerini Patrick Stewart ile paylaştığı Harold Pinter'ın yazdığı Sean Mathias'ın yönettiği ‘No Man's Land’ adlı oyunu da National Theatre Live işbirliği ile Oyun Salonu kapsamında 3,10, 11,17, 24 ve 25 Nisan'da Salon İKSV ekranlardan tiyatroseverlerle buluşacak.

gandalf4

ELIZABETH’İN ŞÖVALYESİ IAN MCKELLEN

Richard III, Gods and Monsters, Yüzüklerin Efendisi serisi ve X-Men filmlerindeki rolleri ile akıllara kazınan Ian Mckellen, 25 Mayıs 1939 tarihinde Burnley, Lancashire, İngiltere'de Margery Lois (Sutcliffe) ve Denis Murray McKellen çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Ian Murray McKellen'dir. Bolton Public School'dan mezun oldu.

gandalf

Daha okuldayken William Shakespeare oyunu olan ‘Onikinci Gece’ de Malvolio rolünü oynayarak tiyatro ile tanıştı. Cambridge Üniversitesi'nden mezun oldu.

gandalf5

1988 yılında BBC radyosunda eşcinsel olduğunu açıklayan Ian McKellen, bu açıklamadan sonra, eşcinsellerin haklarını savunmaya başladı ve İngiltere'deki eşcinsellerin toplum içinde eşitliği için faaliyete geçen Stonewall Group'u kurdu. 1990 yılında ‘Sir’ ünvanı kazandı. 1991 yılında tiyatroya yaptığı katkılar dolayısıyla Kraliçe II. Elizabeth tarafından şövalye ilan edildi.

2017 PEN Şiir Ödülü Egemen Berköz'e verildi İlginizi Çekebilir 2017 PEN Şiir Ödülü Egemen Berköz'e verildi