Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İdil Biret’ten kadın taciziyle ilgili ilginç açıklamalar
İdil Biret’ten kadın taciziyle ilgili ilginç açıklamalar
İdil Biret, katıldığı bir televizyon programında kadına yönelik artan taciz ve şiddete dair şaşırtan açıklamalarda bulundu: "Siz eğer insan olabilmişseniz karşınızdaki insana insan gibi davranırsınız, taciz ve ya şiddet göstermezsiniz..."
Kültür Sanat 9 Nisan 2018 - 10:50

Türkiye’nin dünyaca ünlü piyanisti İdil Biret, son dönemde kadına yönelik taciz ve şiddetin artmasıyla ilgili ilginç açıklamalarda bulundu. “Bu konu üzerine biraz fazla gidiliyor çünkü herkes yaşadığı kötü anıları paylaşıyor” diyen Biret, “Bence asıl olan davranıştır, karşınızdaki insanın daha ileri gitmemesi size ve sizin davranışlarınıza bağlıdır. Siz eğer insan olabilmişseniz karşınızdaki insana insan gibi davranırsınız, taciz ve ya şiddet göstermezsiniz” açıklamasını yaparak, şaşırttı.

‘ÇOCUK SAHİBİ OLMADIM, ÇÜNKÜ…’

Lifetime TV’de katıldığı programda müzikal kariyerinden, çocukluğuna, bilinmeyen hayal ve anılarından, eşiyle olan mutlu evliliğine dair birçok şeyi anlatan Biret, “Çocuk sahibi olmak bir güç işi. Bugünkü dünyada gelecekte ne var? Ve ne olacak? Bilmiyoruz. İnsan ırkının esir olma tehlikesi var. Dünyayı robotlar yönetecek bu sebeple şuan bu dünyaya çocuk getirmek çok ciddi bir karar. Çok sevdiğimiz bir yeğenimiz var o bize gerçekten çocuk sevgisini yaşatıyor” dedi.

‘İSMET İNÖNÜ BENİM İÇİN YASA TEKLİFİ VERDİ’ 

Müziğe olan ilgisi 2 yaşında başlayan İdil Biret 4 yaşında İsmet İnönü'ye piyano çalması ve sonrasında tüm hayatına etki eden süreç ile ilgili “4 yaşında bir çocuğun Cumhurbaşkanı karşısında piyano çalması müthiş heyecan verici bir şeydi. Ben o gün piyano çaldıktan sonra İsmet Paşa çok ilgilendi ve beni birçok kez köşke çağırdı. Bütün bunlar öyle bir şey yarattı ki bir kanun çıkarttılar. İnönü benim yurt dışında eğitim görmem için TBMM'ye bir yasa teklifi verdi. Bu öneri üzerine benim gibi yetenekli çocuklar için ‘Harika Çocuklar Kanunu’ çıkarılarak yurt dışında devlet bursuyla okutulmamız sağlandı. Bu kanundan istifade ettik ve Paris'e gitmem karar verildi” dedi.