İhsan Eliaçık saldırıya uğradığı kente ‘toplumsal barış’ için tekrar gidiyor!

Prof. İbrahim Kaboğlu, şair ve yazar Ataol Behramoğlu ve ilahiyatçı İhsan Eliaçık, Kayseri'de okurlarıyla buluşmaya hazırlanıyor. Eliaçık, bu yıl ilki düzenlenen Kayseri Kitap Fuarı’na alınmamış ve saldırıya uğramıştı. Sözcü.com.tr'ye konuşan Eliaçık, "Bizim amacımız Kayseri'ye sürülen bu lekeyi silmektir. Kayseri yobaz, kitap ve yazar düşmanı bir şehir değildir. Orada farklı görüşten insanlar bir araya gelebilirler. Bunu göstereceğiz" dedi. Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu ise "Ülkenin gittiğim her yöresinde, halkın anayasal bilgilenme hakkına katkıda bulunmak, anayasanın neden bir ekmek ve su, hatta soluduğumuz hava kadar önemli olduğunu anlatmak, öncelikli amacım oldu. Kayseri'de de, bir toplumun özgeçmişi olarak Anayasa'nın, aynı zamanda barış için ortak belgesi olma koşullarını halkla paylaşacağım." dedi

İhsan Eliaçık saldırıya uğradığı kente ‘toplumsal barış’ için tekrar gidiyor!

Bu yıl ilki düzenlenen Kayseri Kitap Fuarı’nda ilahiyatçı İhsan Eliaçık ve anayasa profesörü İbrahim Kaboğlu, okurlarıyla buluşamamıştı. Eliaçık’a fuar önünde linç girişiminde bulunulmuş, olaylara birçok yayınevi tepki göstermiş, şair ve yazar Ataol Behramoğlu da fuarı protesto ederek, programını iptal etmişti.

STK’lar, çirkin olayın ardından Kayseri’nin yazar ve kitap düşmanı bir şehir olmadığını belirterek, Eliaçık, Kaboğlu ve Behramoğlu’nu ‘Toplumsal Barış ve Adalet’ başlığıyla 25 Kasım’da düzenlenecek etkinliğe davet etti.

Yazarlar da daveti kabul etti. ‘Toplumsal Barış ve Adalet’ konulu etkinliğin Tekin Yayınevi ve Kayseri Umut Çınarı Derneği ile ortak gerçekleştirileceği açıklandı. Etkinlikte İhsan Eliaçık ‘Toplumsal Barış ve Adalet’, Ataol Behramoğlu ‘Sanat ve Şiirin Toplumsal Barışa Katkısı’, Prof. İbrahim Ö. Kabaoğlu, ‘Birlikte Yaşam Belgesi Olarak Anayasa’ başlıklarıyla sunumlarını gerçekleştirecek. Buluşma, 18.00-21.00 arası Kayseri Elit Düğün Salonu'nda gerçekleşecek.

‘KAYSERİ’YE SÜRÜLEN BU LEKEYİ SİLECEĞİZ’

Sözcü.com.tr‘ye açıklama yapan İhsan Eliaçık, kendilerinin oradaki STK’lar tarafından davet edildiğini belirterek, “Davette bulunanlar Kayseri’nin adının kötüye çıkarıldığını, fuara leke sürüldüğünü, Kayseri’nin böyle bir şehir olmadığını söyledi. Ben de ‘olur gelirim’ dedim. O gün gideceğiz ve toplumsal barış ve adalet konulu konuşmalar yapacağız. Herkesi oraya çağırıyoruz. Ben, İbrahim Kaboğlu ve Ataol Behramoğlu dini olarak da, felsefi olarak da aynı köklerden gelen insanlar değiliz. Farklıyız sonuçta. Oraya da farklı görüşleri çağırıyoruz. Bir arada toplantı yapacağız. Kitap imzalayacağız. Kayseri’den bu lekeyi kaldıracağız. Oradaki arkadaşlar gereken güvenlik önemlerini alıyorlar. Bizim amacımız Kayseri’ye sürülen bu lekeyi silmektir. Kayseri; yobaz, kitap ve yazar düşmanı bir şehir değildir. Orada farklı görüşten insanlar bir araya gelebilirler” dedi.

İhsan Eliaçık'a Kayseri Kitap Fuarı'nda saldırı! İlginizi Çekebilir İhsan Eliaçık'a Kayseri Kitap Fuarı'nda saldırı!
KABOĞLU: EKMEK, SU VE SOLUDUĞUMUZ HAVA KADAR ÖNEMLİAnayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu ise görüşlerini şöyle ifade etti:

“Uzmanlık bilgisini toplumun hizmetine yönlendiren bilim adamı ve yazarın öncelikli amacı, toplumun barış ortamında yaşama ve özgürlük içinde geleceğe ilerlemesini sağlamaktır. Ülkenin gittiğim her yöresinde, halkın anayasal bilgilenme hakkına katkıda bulunmak, anayasanın neden bir ekmek ve su, hatta soluduğumuz hava kadar önemli olduğunu anlatmak, öncelikli amacım oldu. Kayseri’de de, bir toplumun özgeçmişi olarak Anayasa’nın, aynı zamanda barış için ortak belgesi olma koşullarını halkla paylaşacağım.”

Saldırıya uğrayan İhsan Eliaçık için skandal sözler İlginizi Çekebilir Saldırıya uğrayan İhsan Eliaçık için skandal sözler