İki erkeğin aşkını anlatan Kalp Çarpıntısı kitabı için karar verildi

İki liseli erkeğin aşkını anlatan Kalp Çarpıntısı adlı çizgi roman hakkında muzır kararı çıktı. Kitabın satışı kısıtlandı.

İki erkeğin aşkını anlatan Kalp Çarpıntısı kitabı için karar verildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, bir kitap için daha muzır kararı aldı.

İngiliz yazar Alice Oseman’ın iki erkeğin aşkını ve hayatını anlattığı, çizgi roman tarzında yazılmış Kalp Çarpıntısı kitabı 2021’in ilk aylarında Yabancı Yayınları tarafından Türkçe olarak basıldı. Hemen ardından kitap hakkında Ağustos ayında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmayla birlikte D&R ve İdefix internet satışlarını durdurmuştu.

Muzır Kurulu kararında şu ifadelere yer verildi: 

“Kurulumuzca resen incelenen “Kalp Çarpıntısı-Cilt1,2) isimli kitabın incelenmesi neticesinde; kitapta yer alan bazı yazıların 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır etki yapacak nitelikte olduğuna; bu sebeple kitabın 1117 sayılı kanunun, 3266 sayılı kanunla değişik dördüncü maddesindeki sınırlamalara tabi olmasına oybirliğiyle karar verilmiştir.”

Mevzuata göre karar doğrultusunda kitabın satışı ve dağıtımıyla ilgili ciddi kısıtlamalar getirildi. Kitap kitapçılarda ya da internette açık olarak satılamayacak, reklamı yapılamayacak, çocuklara satılamayacak ve okullara sokulmayacak.

Kanunun ilgili dördüncü maddesi özetle şöyle: 

A) Açık sergilerde sabit ve seyyar dağıtıcılar tarafından satılamaz.
B) Dükkanlarda, camekanlarda teşhir edilemez.
C) Bir yerden diğer bir yere teşhir maksadiyle açık bir surette nakledilemez ve dağıtıcılar tarafından bunlar için sipariş kabul olunamaz,
D) Gazeteler ve dergilerde, duvar ve el ilanlariyle veya diğer suretlerle ilan edilemez,
H) Kitapçılar tarafından küçüklere gösterilemez, para mukabilinde ve parasız onlara verilemez ve hiçbir suretle okullara sokulamaz.

 

Recep Bey kitap yazmış! İlginizi Çekebilir Recep Bey kitap yazmış! 2021 Yılında En Çok Satan Kitaplar Hangileri? İlginizi Çekebilir 2021 Yılında En Çok Satan Kitaplar Hangileri?