Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘İkinci Kudüs’, keşfedilmeyi bekliyor
‘İkinci Kudüs’, keşfedilmeyi bekliyor
Mardin'de bulunan 1700 yıllık Mor Evgin Manastırı, Süryaniler için 'manastırların anası' olarak anılıyor. 1970'te hizmete kapanan, 2011 yılında tekrardan bir başrahibin atanmasıyla hizmete açılan manastır, 'ikinci Kudüs' konumunda. Manastırla ilgili 'keşfedilirse, ziyaretçi akınına uğrar' yorumu yapılıyor. 
Kültür Sanat 2 Ocak 2018 - 14:55

Nusaybin’e 25 kilometre uzaklıktaki Bagok Dağı eteklerinde, Roma Dönemi’nde inşa edilen 1700 yıllık Mor Evgin Manastırı, 1970 yılında manastır rahibi Lahdo Örz’ün hayatını kaybetmesi ile kapandı. Manastır, 41 yıl sonra Mardin’in Mityat ilçesinden başrahip atanması ile yeniden açıldı. Mardin’deki diğer manastırlardan mimari açıdan daha farklı olan ve Türkiye’deki en büyük klise çanının bulunduğu manastır, Süryaniler için ikinci Kudüs olarak da biliniyor. Süryaniler, hacı olmak için Kudüs’e giderken, ibadetlerinin bir kısmını manastırda yapıyor.
manastir4
Yapıda bir öğrencisiyle hizmet veren Başrahip Raban Yuyakim Unfal, Mor Evgin Manastırı’nın Süryani cemaatinin en eski ibadet yerlerinden biri olduğunu söyledi. Manastırın Mardin merkezdeki Deyrulzafaran ve Midyat’taki Mor Gabriyel manastırlarından daha eski olduğunu anlatan Unfal, “Burası sadece Süryaniler için değil memleketimiz için de bir zenginlik. Süryaniler için ikinci Kudüs olarak bilinir. Rahiplik yaşamı burada başlamıştır. Bu manastırda binlerce rahip yetişmiştir. Cemaatimiz Kudüs’e gitmeden önce buradan bereket alıp yollarına devam ediyorlardı. Burası daha keşfedilmemiş bir yer. Manastırımızın kapısı açık olduğu için çok mutluyuz ve Allah’a şükür ediyoruz” dedi.

manastir3
‘MANASTIRLARIN ANASI’ 

Ziyaretçiler, Mor Evgin Manastırı’nın çok güzel olduğunu belirtiyor. Keşfedilmesi halinde ziyaretçi akınına uğraması beklenen yer, denizden yaklaşık bin metre yüksekte bulunuyor. Mısır’dan gelen Mor Evgin ve 70 müjdecisi tarafından yaklaşık 1700 yıl önce inşa edilen manastır, Süryanilere ait manastırların anası olarak sayılıyor. Rahip sayısı 350’ye kadar ulaşan manastır,  bir dönem Uzakdoğu ülkelerine kadar Süryanilerin rahip ihtiyacını karşılamış. DHA