Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İklim değişikliğinden ilham alarak kurulan müzik grubu ‘farkındalığı’ amaçlıyor
İklim değişikliğinden ilham alarak kurulan müzik grubu ‘farkındalığı’ amaçlıyor
İklim değişikliğine dair istatistiklerden yola çıkarak müzik yapan grubun çalışmaları sosyal medyada paylaşıldı. Müzik ekibi The Climate Change Project ismiyle iklim değişikliği ve küresel ısınmaya dair farkındalık yaratmayı da hedefliyor.
Kültür Sanat 13 Kasım 2017 - 14:32

Birçok farklı disiplindeki kişiyi bir araya getiren ve 2013 yılında Stephan Crawford tarafından kurulan ‘The Climate Music Project’in iklim değişikliğine dair istatistiklerden yararlandığı müziği; Vimeo platformu üzerinden paylaşıldı. The Verge’in haberine göre; projede birçok müzisyen, besteci ve bilim insanı yer alıyor. Verdikleri konserler ile iklim değişikliğine dair bir farkındalık yaratmayı hedefleyen projedeki kişilerin; 1960 yılından itibaren derledikleri istatistiklere dair yaptıkları müzik, deneysel bir kimlik taşıyor.

İstatistiğin müziği

1960 yılından bugüne kadar dünyanın değişen sıcaklık, karbondioksit ve dünyanın enerji dengesi değerlerine ait verilerden yola çıkarak bu değişikliklerin istatistiklerdeki yükselişlerini müzikal olarak yorumlayan ekip, aynı zamanda sahne performansları sergilemeye de devam ediyor. Yapılan çalışmada ayrıca 2025 yılına doğru dünyanın sıcaklık değerlerindeki öngörülen değişikliklere de müzikal çalışma içerisinde yer verildi.

İşte o çalışma:

 

 

Son güncelleme: 15:45 - 13.11.2017