Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İlhan İrem: Asla umutsuzluğa kapılmıyor ve sahayı terk etmeyi düşünmüyorum
İlhan İrem: Asla umutsuzluğa kapılmıyor ve sahayı terk etmeyi düşünmüyorum
Türk müziğinin duayen ismi İlhan İrem, "Ortadoğu hırpaniliğinin kara bir bulut gibi ülkenin atmosferine çökmesi soluğumu kesiyor" dedi.
Kültür Sanat 26 Eylül 2018 - 16:02

Andante Dergisi’nden Michael Kuyucu’ya bir söyleşi veren Türk müziğinin duayen ismi İlham İrem, önümüzdeki yıl tekrar konser maratonuna başlayacağını, değişik şehirlerde konserler vermek istediğini söyleyerek, “İlhan İrem'in yarım asırdır düzenin tümden dışında olması, her dönemde sistemin çarklarını yürütenlerin hoşuna gitmiyor. Şarkıların ve seyircinin gücüyle bunları aşıyoruz. Son dönemde ise genel olarak sanata ve kültüre büyük bir sağırlık var” dedi.

‘SAHAYI TERK ETMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM’

Bugünün müzik endüstrisiyle ilgili, “Birkaç istisna dışında, bir Orta Doğu ülkesinin tekdüze külüstürlüğünde” diyen İrem, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Yarım yüzyıldır bütün eserlerimi bitirme tezi hassasiyetiyle hazırlıyorum. Bir gün bile ucuzluk yollarına sapmadım.
Bugün gelinen noktada, Ortadoğu hırpaniliğinin kara bir bulut gibi ülkenin atmosferine çökmesi soluğumu kesiyor. Cehalet, pislik, duyarsızlık, gürültü, sonuna kadar açık hoparlörler, sanata, çağdaş olana sağırlık… Asla umutsuzluğa kapılmıyor ve sahayı terk etmeyi düşünmüyorum. Ama yaratmak için daha sessiz ve huzurlu diyarlar arıyorum.”