Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İngiliz ressam 23 Nisan etkinliğini Anıtkabir’de gerçekleştirecek
İngiliz ressam 23 Nisan etkinliğini Anıtkabir’de gerçekleştirecek
İngiliz Ressam Ned Pamphilon, 23 Nisan'da Anıtkabir'de çocuklarla beraber bir çalışma yapacak
Kültür Sanat 18 Nisan 2016 - 12:44

Kendine has boyama teknikleri kullanarak yaptığı Atatürk temalı eserleriyle de tanınan İngiliz Ressam Ned Pamphilon; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle geçtiğimiz sene ilk etkinliğini Anıtkabir Komutanlığı'nın desteği ile gerçekleştirdi. Sanatçı bu yıl düzenlenecek 2. etkinlikte; “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı, Mustafa Kemal Atatürk'ün “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” sözünü çocuklarla birlikte dev tuval üzerine yansıtacakları bilimsel bir sanat çalışması ile kutlayacaklar.


NOBEL ÖDÜLLÜ KİMYACIMIZ PROF.DR. AZİZ SANCAR’A HEDİYE EDİLECEK

Ned Pamphilon ve çocuklar tarafından yapılan eser, 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof.Dr. Aziz Sancar’a hediye edilecek. Eser Mustafa Kemal Atatürk'ün yazdığı Geometri Kitabı'ndan ve ziz Sancar'ın DNA sarmalı’ndan esinlenerek yapılıyor.

23 Nisan 2015 Cumartesi günü 12:30'da Anıtkabir'de başlayacak etkinlikte 2-7 yaş grubu çocuklar, kendileri için özel olarak 14mx2m ebatlarndaki tuval üzerinde hazırlanan harfler etrafına rengarenk el izlerini bırakacaklar, daha sonra tuvali devralan 8-14 yaş arasındaki çocuklar, dünyanın önemli bilimsel mesajlarından birisini “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” sözünü Ned Pamphilon ile birlikte kalpler içinde boyayacaklar. Yaklaşık 1.000 çocuğun katılmasının beklendiği etkinlik, “bilimsel” sanat eserinin ve bu eserin ortasında yer alan 2mx2m ebatlarındaki Prof. Dr. Aziz Sancar'a hediye edilecek tablonun tamamlanması ile son bulacak.


İngiliz Ressam Ned Pamphilon etkinlik öncesi gerçekleştirdiği açıklamada; “Mustafa Kemal Atatürk'ün ve arkadaşlarının büyük fedakarlıklarla kurduğu Cumhuriyet'in yetiştirdiği ve çalışmalarını global bilim alanında sürdüren Prof. Dr. Aziz Sancar'ın 2015 Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülmesine ve bu ödülü Türkiye Cuhuriyeti adına Mustafa Kemal Atatürk'e hediye etmesine şaşırmadım” dedi.

2016 sonuna kadar kadar Türkiye'yle ilgili pek çok özel projeyi gündemine alan Ned Pamphilon, İstanbul'u ve Mustafa Kemal Atatürk'ü düzenlediği sanat etkinlikleri ile dünyaya tanıtmaya devam edecek.