Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İnsanlar eskiden daha romantikti
İnsanlar eskiden daha romantikti
Paris, giden gitmeyen herkes için biraz romantizm, biraz özgürlük, biraz da Notre Dame’dır. Romantiktir ama duygularını belli etmez; aşkın şarkısını fısıldar siz sokaklarında kaybolurken... Bugünlerde Zorlu Psm’de ‘‘Notre Dame’ın Kamburu’ rüzgarı esiyor. Victor Hugo’nun kült aşk hikayesinden uyarlanan müzikalin yapımcısı Nicolas Talar ile bir araya geldik ve muhteşem gösteriyi konuştuk.
Melis BAYRAKTAROĞLU
Kültür Sanat 18 Mart 2018 - 01:55

‘Notre Dame de Paris' ya da Türkçe adıyla ‘Notre Dame'ın Kamburu' çoğumuzun çocukluk yıllarında karşılaştığı bir Victor Hugo romanı.

Hikaye ; çirkin Quasimodo’nun güzeller güzeli Esmeralda'ya aşık olmasıyla başlar…

Quasimodo, Esmeralda'yı kaçırmayı planlar. Rahip Frollo ona yardım edeceğini söyler. Aslında rahibin fikri başkadır. Niyeti Esmeralda'yı odaya kapatmak ve boş vakitlerinde onunla vakit geçirmektir.

Paris'in karanlık sokaklarından birinde Quasimodo ve Rahip Frollo Esmeralda'yı kaçırmaya çalışır. Yüzbaşı gelir ve güzeller güzeli kızı kurtarır. Quasimodo ve Frollo kaçar. Frollo'yu tanıyamazlar ama Quasimodo'yu tanırlar. Ceza olarak çarmıha gerilir, kırbaçlanır. Sırtı kan içindedir. Susuz kalır. Kendisini seyredenlerden yalvarırcasına su ister. Herkes güler ve onunla alay eder. Quasimodo'ya suyu güzel Esmeralda verir…

Bana göre hikayenin en güzel kısmı da burada başlar…

Müzikalinde de meşhur ‘Belle' şarkısı bu kısmın hemen ardından çalmaktadır.

Muhteşem gösteri sonrası müzikalin yapımcısı Nicolas Talar ile bir araya geldik ve keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Melis Bayraktar - Nicolas Talar

Melis Bayraktar – Nicolas Talar / Fotoğraf: Mustafa Kızgınyürek

– ‘Notre Dame de Paris' müzikali ilk olarak 1998 yılında babanız Charles Talar tarafından Paris'te sahnelendi. Paris'te başlayan aşk hikayesi bugün bile seyircileri kendine çekmeye devam ediyor. Bu başarı için neler diyeceksiniz?

Bu kadarını babam bile tahmin edemezdi herhalde. Ama tabii bu başarı beni çok mutlu ediyor.

Notre Dame de Paris

Fotoğraf: Mustafa Kızgınyürek

– 20 yıl önceki gösteriyle bugünkü arasında farklılıklar var mı?

Aynı müzikal fakat ufak tefek değişikliler var tabii.

– Daha önce yapılmış ve çok beğenilmiş bir şeyi neden değiştirme ihtiyacı duydunuz?

Çünkü insanlar eskiden daha romantikti. Fakat şu an fazla romantizm sıkıyor.

– Fransızları bile mi?

Evet. Bu nedenle ilk değişikliğe 2000 yılında gitmiştik. Bu, romantizmi sadeleştirmek üzerine…

Nikolas Talar, babasından aldığı bayrağı taşıdığını söylüyor.

Nikolas Talar, babasından aldığı bayrağı taşıdığını söylüyor. Fotoğraf:Mustafa Kızgınyürek

Bu gösteriyi 8 farklı dilde sahneledik

– Klasikler orijinal kalsa daha iyi olmaz mı?

Tıpkı Parisliler gibi düşünüyorsunuz… Gösterinin İngilizce versiyonunu izlediklerinde bile inanılmaz eleştirmişlerdi bizi ki biz bu gösteriyi 8 farklı dilde sahneye taşıdık. Sadece İngilizce ve Fransızca sahnelemedik.

la-cour-des-miracles-c-alessandro-dobici

– 2014 yılında gösterinin İngilizce versiyonunu seyrettikten sonra biraz hayal kırıklığına uğramış, sonra Paris'te Fransızcasını seyrettiğimde hayran kalmıştım.

2016'da Paris'teki gösterinin aynısını burada sergiliyoruz. Üstelik orijinal dilinde, Fransızca! Bütün ekip İstanbul'a geldik. Dekorumuz bile aynı.

clopin-interprete-jay-c-alessandro-dobici

İstanbul egzotik bir şehir

– Bu, İstanbul'u ilk ziyaretiniz değil ve 25 Mart'a kadar buradasınız. Neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Sıkılacağımı hiç düşünmüyorum. İstanbul bana göre çok güzel ve çok egzotik bir şehir. Yapılacak çok şey var. 2014 yılında Türkiye'ye geldiğimde de burayı çok sevmiş ve “Umarım tekrar gelme fırsatım olur” demiştim. Ama tabii iş yoğunluğundan dolayı fırsat bulamadım. Şimdi ekip olarak burada olmaktan mutluyuz. Zorlu PSM sayesinde bu güzel şehirde, bu güzel insanlarla tekrar bir araya gelebildik.

fleur-de-lys-interprete-alyzee-lalande-c-patrick-carpentier

– Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy müzikali izlemeye beş kere gelmiş. Aynı göreve gelen François Hollande da gösteriyi izlemeye geldi mi?

Sarkozy, sanatın her dalına çok değer veren bir adam. Biz de bunu biliyoruz ve onu davet ediyoruz. O da fırsat buldukça izlemeye geliyor. Fakat François Hollande'ı daha önce hiç gösterimizi izlerken görmedik.

la-torture-c-alessandra-dobici

Aşkta mutlu son vardır

– ‘Notre Dame de Paris' izleyenlere imkansız bir aşkın hikayesini anlatıyor. Sizce aşkta mutlu son var mı?

Aşk hepimiz için en büyük ilham kaynağıdır. Aşksız müzik olmaz, müzikal olmaz, hayat olmaz… Yaşamımızda mutlaka aşk olması lazım… Muhakkak aşkta mutlu son vardır. Mesela ben aşık olduğum kadınla evliyim.

Son güncelleme: 13:50 - 18.03.2018