Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İnsanların gerçeklerle olan bağını koparıyorum
İnsanların gerçeklerle olan bağını koparıyorum
Kerem Ciğerci henüz 17 yaşında… Hayal dünyasını yeteneğiyle birleştiren genç isim, dijital sanat alanında yaptığı çalışmalarla adından söz ettiriyor… Üstelik hiçbir eğitim almadan çıktığı yolda şimdiden dünya çapında bir isim olma yolunda… Yaptığı aykırı çalışmalarla dikkat çeken Ciğerci, sanatın gelecekte teknolojinin etkisiyle farklı bir boyuta geçeceğine inandığını söylüyor…
Kültür Sanat 7 Temmuz 2018 - 02:31

Röportaj: Taner Bildik

Öncelikle seni biraz tanıyalım… Hangi okula gidiyorsun? Ne okuyorsun?

Özel bir lisede 11. sınıf sayısal öğrencisiyim. Annem ressam. Ben ise yaklaşık dört senedir tasarım programları kullanıyorum. Kendimi gerçek dışı görseller oluşturmak için geliştirdim, geliştirmeye devam ediyorum.

 Güzel Sanatlar Lisesi'ne birincilikle girmeye hak kazanmışsın ama gimemişsin…

Sanırım hayatımdaki tek pişmanlığım… Sınav puanımın yüksek olduğundan dolayı çevremden sanatı hobi olarak yapabileceğimi, sanatın Türkiye'de çok fazla desteklenmediğini söyleyen onlarca insanla görüştüm. Ailemin de bu açıdan benzer bir yaklaşımı olduğu için güzel sanatlar lisesine gitmedim.

Kerem Ciğerci

Kerem Ciğerci

 

Her şeyi kendim öğrendim

 Programları nasıl öğrendin? Eğitim aldın mı?

Küçük yaşlardan beri bilgisayara olan merakım beni araştırmaya yöneltti. Öğrenme sürecim ise kendi çabalarımla oldu. Eğitim almadım. İlk başladığımda teknik olarak hiçbir şey bilmiyordum birçok şeyi deneme yanılma yöntemiyle hatalar yaparak öğrenmek zorunda kaldım. Hatta o zamanlar bir yerde okuduğum ünlü fizikçi Nikola Tesla  tarafından söylenmiş bir söz beni derinden etkilemişti; “İnsan, imkansızı başarabilir sözü yetersizdir, çünkü insan imkansızın da ötesine ulaşabilir…”

gitar-logolucalmak

Dijital sanat yaygınlaşacak

– Çalışmaları yaparken sadece hayal gücünü mü kullanıyorsun yoksa etkilendiğin sanatçılar var mı?

Bütün tasarımlarımı kendi hayal gücümü kullanarak oluşturuyorum. Kimsenin yapmadığını yapmak için çaba sarf ediyorum.

– Dijital sanat sence gelecekte nasıl bir ivme kazanacak.

Teknolojiyle birlikte gelişen bu sanat dalının gelecekte kendini daha fazla göstereceğine inanıyorum. İnsanların gerçeklerle olan bağını tamamıyla koparabilen bu sanat, gerçek dışı ögeleri bir araya getiriyor. Bu da gelecekte sanatın gerçeküstü bir yönde ilerleyebileceği ihtimalini artırıyor.

yer-alti-sehri

İnsanlar artık sıradanlığın dışına çıkmak istiyor

– Sanatını bir adım öne taşımak için büyüklere ne gibi önerilerin var? Ya da ne tür beklentilerin var? Gençlerin önünü açmak için sence nasıl bir yol izlemeliler?

Farklı bakış açıları ile yeniliklere açık olmalarını, sanatın toplum için anlamını ve her insana sanatın neler katabileceğini anlamalarını bekliyorum. Atatürk'ün de dediği gibi “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”

elephant-son