Sözcü Plus Giriş

İran müziğinin ustaları İstanbul’a geliyor

İran müziğinin 4 önemli usta müzisyeni; Kayhan Kalhor 'Kamança', Navid Afghah 'Tombak', Ali Behrami Fard 'Santur' ve Hadi Azarpira 'Tar'dan kurulu Kayhan Kalhor Emsemble, İstanbullulara müzik ziyafeti vermek için 15 Aralık gecesi Cemal Reşit Rey'de sahne alacak. 

null
Güncellenme: 17:16, 14/11/2017
İran müziğinin ustaları İstanbul’a geliyor

İran müziğinin dört usta isminin yer aldığı Kayhan Kalhor Emsemble Cemal Reşit Rey’de dinleyicilerin karşısına çıkacak. Kayhan Kalhor, kemençe, sitar ve acem kemanında İran müziğinin en önemli temsilcileri arasında yer alıyor. Müzikteki yöresel farklılıkları da daha iyi görebilmek amacıyla, İran'ın birçok bölgesine düzenlediği geziler, Kayhan Kalhor'un müzikalitesini zenginleştirdi. Sanatçının İran'ın sınırlarını açan başarısı defalarca Grammy'ye aday gösterilerek taçlanmıştı.

Navid Afghah, 2000 yılında çıkardığı ilk solo albüm ile, İran başta olmak üzere yurtdışında birçok topluluk ile performanslar gerçekleştirdi. İran müziğinin önde gelen isimlerinden olan sanatçı aynı zamanda tar ve setar çalıyor.

Ali Bahrami Fard, bugüne kadar Kayhan Kalhor Ensemble ile uluslararası sahnelerde 50'yi aşkın performansa imza attı. Sanatçı, santurdaki virtüözitesi ve sıradışı müzikalitesiyle İran müziğinin uluslararası üne sahip temsilcilerinden.

Hadi Azarpira ise bugüne kadar İran'da pek çok prestijli ödüle layık görüldü. Sanatçı tar'ın yanı sıra aynı zamanda ud ve sitar çalmakta.

İlginizi ÇekebilirAydilge'nin şarkısı Balkanlara transfer oluyorAydilge'nin şarkısı Balkanlara transfer oluyor