Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Münir Özkul, İsmail Dümbüllü’den aldığı ‘Kavuk’u Ferhan Şensoy’a vermişti
Münir Özkul, İsmail Dümbüllü’den aldığı ‘Kavuk’u Ferhan Şensoy’a vermişti
Duayen sanatçı Münir Özkul, Türk tiyatrosundaki güldürü geleneğinin en önemli nişanesi sayılan Kel Hasan Efendi Kavuğu'nu da taşımıştı.
Kültür Sanat 5 Ocak 2018 - 13:20

Türk tüyatrosunun en komik oyuncusu nişanesi olan Kavuk, Kel Hasan Efendi’nindi. Kel Hasan Efendi, Kavuk'u ilk olarak kendi öğrencisi de olan İsmail Dümbüllü'ye vermişti.

İsmail Dümbüllü ise 1968 yılında yeteneğinin nişanesi olarak Özkul’a düzenlenen bir törenle Kavuk'u devretmişti.

Usta isim yaklaşık 21 yıl Kavuk’u taşıdı. O süre zarfında birçok filmde insanları güldürdü, ağlattı, düşündürttü, duygulandırdı. 1989 yılında ise Kavuk'u Ferhan Şensoy’a devretti.

Bir geleneğin de sembolü olan Kavuk, Şensoy’dan Rasim Öztekin’e geçti.

FERHAN ŞENSOY’IN GÖZLERİ DOLMUŞTU

Bundan 5 yıl önce Münir Özkul’un hayatını anlatan bir programa katılan Ferhan Şensoy, usta oyuncudan kavuğu alma hikayesini anlatırken duygulu anlar yaşamıştı. İstanbul Tiyatrosu’nda birlikte sahne aldıklarını anlatan Şensoy, Özkul’un kendisine Kavuk’la ilgili “İlle birine vermek zorunda değilsin. Vereceğin adam, Türk tiyatrosunu senden sonra alıp başka bir yere götürecek bayraktar olacak. Bu halkın tanıdığı, sevdiği, muhalif bir komik olacak” dediğini anlatmıştı.

Ferhan Şensoy, Twitter hesabından ustayla ilgili şu mesajı paylaştı…

sensoy


Son güncelleme: 09:53 - 09.01.2018