Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İsmail Tunçbilek’ten solo albüm: Menkıbe
İsmail Tunçbilek’ten solo albüm: Menkıbe
Dünyanın birçok yerinde Türk müziğini temsilen çalışmalar yapan İsmail Tunçbilek, uzun müzikal geçmişinin ardından ilk solo albümü Menkıbe'yi müzikseverlerle buluşturdu.
Kültür Sanat 3 Ocak 2018 - 11:10

Aytaç Doğan ve Hüsnü Şenlendirici ile birlikte kurduğu ‘Taksim Trio’ grubuyla da müzik yapan İsmail Tunçbilek dünyanın en iyi bağlama virtüözlerinden biri olarak gösteriliyor.

Sergilediği performanslarla dünyanın çeşitli bölgelerinde ayakta alkışlanan ünlü virtüöz, dinleyicinin karşısına bu kez yorumcu kimliği ile de çıktı.

Tunçbilek’in ‘Menkıbe’ adını verdiği ve geçtiğimiz günlerde DokuzSekiz müzik yapımcılığında yayınlanan albümde 11 eser var. Albümdeki tüm düzenlemeler Tunçbilek’e ait. Kendi besteleri ve müzisyen dostları ile ortak kaleme aldığı eserlerin dışında, Mahsuni Şerif, Neşet Ertaş gibi ustalara ait unutulmayan iki eseri de yeniden yorumladı.

İSMAİL TUNÇBİLEK KİMDİR?

1977’de Bursa’da doğdu. Babasının da müzisyen olması (Sabri Tunçbilek) onun müzikte çok farklı yönlerde gelişmesine yardımcı oldu. Uludağ Üniversitesi THM Korosu ile çalışmalarda bulundu. 13 yaşına kadar TRT THM repertuvarının yüzde 90’nını bitirdi. Babası ona klasik Türk müziği notaları, saz semaileri, peşrevler, longalar ve klarnet metotları çaldırmaya başladı. 13 yaşında üniversitelerarası THM yarışmalarında solo saz dalında birincilikler aldı. 16 yaşında İbrahim Tatlıses ile profesyonel sahne ve kayıt çalışmalarına başladı. Değişik ülkelerde, konserlerde ve ünlü sanatçıların albümlerinde bağlama çaldı. 17 yaşında ilk müzik yönetmenliği tecrübesini İbrahim Tatlıses'in Fırat albümünde yaşadı. 1998 yılında Kahire’ye gitti. Kahire’deki müzik camiası onu zaten ismen tanıyordu. Ortadoğu’nun müzik kompozitörlerinden Ömer Hayrat, Emir Abdül Megect, Tarık Akif Yahya gibi ustalarla çalışmalarda bulundu. Maestrosu Ömer Hayrat olan Mısır Senfoni Orkestrası ile konserler verdi. Birçok ünlü sanatçıyla çalışıp albüm yönetmenliği yaptı. Artık Ortadoğu’da tanınan ve aranan müzik kompozitörlerinden biriydi. Bağlamayı Ortadoğu’ya tanıttı. 2001 den bu yana İstanbul’da yaşıyor. Uzun yıllardır dünyanın bir çok yerinde festivallerde Türk müziğini temsilen çalışmalar yapıyor ve bağlamayı, yaptığı müziği insanlarla paylaşıyor. 2007’de Aytaç Doğan ve Hüsnü Şenlendirici ile birlikte “Taksim Trio” adı ile ilk grup albümünü yayındı.