İstanbul Modern, 2017’de 580 bin ziyaretçiyi ağırladı

2017 yılında 8 sergiyle 183 sanatçıya ev sahipliği yapan İstanbul Modern, 580 bini aşkın ziyaretçiye kapılarını açtı.

İstanbul Modern, 2017’de 580 bin ziyaretçiyi ağırladı

15. İstanbul Bienali'nin ana sergi mekânlarından İstanbul Modern'in 2017'de gerçekleştirdiği dikkat çekici sergilerden biri İstanbul kentinin deniz ve limanlarla ilişkisini vurgulayan LİMAN'dı. 19. yüzyıldan günümüze Türkiye sanatında deniz kenarında ve liman çevrelerinde gelişen kültürel ve toplumsal hayatı mercek altına alan LİMAN, açıldığı ilk hafta rekor ziyaretçi sayısına ulaştı.

İSTANBUL’DAN LONDRA’YA ZEID RÜZGARI

Türkiye modern sanatının öncülerinden ve soyut sanatın ilk temsilcilerinden Fahrelnissa Zeid'in kapsamlı bir koleksiyonuna sahip İstanbul Modern, sanatçının yapıtlarından bir seçkiyi de 30 Mayıs-30 Temmuz tarihleri arasında izleyicilerle buluşturdu. Seçki, Zeid'in Tate Modern'de gerçekleştirilen ve İstanbul Modern koleksiyonundan 8 yapıtın da sergilendiği Zeid Retrospektifi öncesinde sanatseverlerle buluşturuldu.

İstanbul Modern, bu yıl ayrıca farklı disiplinlerden 155 etkinlik ve 182 film gösterimi gerçekleştirdi. Sinema gösterimleri arasında ‘Biz de Varız!’ ve ‘Oscar'ın Yabancıları’ gibi festival havasında geçen programlar da yine yer aldı.

istanbulmodern
50 BİN ÇOCUĞA SANAT EĞİTİMİ 

Çocukların ve gençlerin sanat eğitimi olanaklarından yararlanması amacıyla müze içinde ve dışında pek çok çalışma yürüten İstanbul Modern'in eğitim programlarından 2017 yılında yaklaşık 50 bin çocuk ve genç yararlandı.

‘MÜZEYE GİTMEK BİR ALIŞKANLIK’

2017 yılında müze ziyaretçisinin geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 20 artış gösterdiğine dikkat çeken İstanbul Modern Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu, “Ziyaretçi sayılarındaki artış bizlere müzeye gitmenin bir alışkanlık haline geldiğini gösteriyor. Gerek ziyaretçilerimiz gerekse ücretsiz sanat eğitimiyle buluşturduğumuz çocuk ve gençlerimizin sayısının 2018 yılında da artacağına inanıyoruz” dedi. Çalıkoğlu, 11 Aralık 2004 yılında açılan İstanbul Modern'de bugüne kadar 6 sürekli, 53 süreli, 35 fotoğraf, 13 video ve 17 yurtdışı sergi düzenlediklerini belirtti. Çalıkoğlu, 13 yıla 20 ödül ve Türkiye ve dünyadan 7 milyonu aşkın ziyaretçi sığdırdıklarını kaydetti.

İyi bir komşu sizinle aynı gazeteyi mi okur? İlginizi Çekebilir İyi bir komşu sizinle aynı gazeteyi mi okur?