Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İstanbul’un edebiyat mabetleri
İstanbul’un edebiyat mabetleri
Bir ilham perisi varsa, o peri İstanbul’dan hiç eksilmedi. O perinin ilham verdiği çoğu usta edebiyatçı bu dünyadan çoktan göçtü. Onlardan geriye ise bu kentin büyüsünü taşıyan ve adlarına yapılmış müzeleri kaldı. İşte, İstanbul’da gezilip görülmesi gereken edebiyat müzeleri...
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 14 Nisan 2018 - 07:13
orhan-kemal-2

Orhan Kemal Müzesi

Cihangir'de, Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü tarafından kurulan müze 2000 yılında açıldı. Orhan Kemal'in ilk kitap baskıları, fotoğrafçı Ara Güler tarafından çekilmiş fotoğrafları ve kitaplığı müzede görülebiliyor. Pazar günü kapalı olan müze hafta içi 09.00-18.00 arasında ziyarete açık.

1

Aşiyan Müzesi

Tevfik Fikret'in evi olan mekan, 1945'te ‘Edebiyat-ı Cedide Müzesi' olarak açıldı. Daha önce Eyüp mezarlığında yatan Tevfik Fikret'in mezarı 1961'de buraya nakledildi. İsmi de Aşiyan Müzesi oldu. Müzede Tevfik Fikret'in yanı sıra Abdülhâk Hamit'e ait özel eşyalar da yer alıyor. Pazartesi günleri kapalı olan müze, diğer günler 09.00-16.00 arasında ziyaret edilebilir.

5

Hüseyin Rahmi Gürpınar Müze Evi

Hüseyin Rahmi Gürpınar, 1912-1944 yıllarında Heybeliada'da yaşadı, hayal kurdu ve yazdı. Gürpınar'ın bu evi ardından müzeye dönüştürüldü. Usta yazarın eşyaları, el yazısı notları burada görülebiliyor. Heybeliada'nın tepelerinde yer alan müze pazartesi hariç hafta içi 10.00-16.00 arasında ziyaret edilebiliyor.

3

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik Abasıyanık adına açılan müze, öykülerini kaleme aldığı Burgazada'da ziyaretçileri ağırlıyor. 1959'dan bu yana dek hizmet veren müzede kitap odası, mektup odası, okuma salonu, eğitim gösterim salonu bulunuyor. Müze, bahar döneminde cuma, cumartesi ve pazar günleri 10.00-18.30 haricinde açık.

7

Masumiyet Müzesi

NOBEL ödüllü yazarımız Orhan Pamuk'un aynı adlı eserinden yola çıkarak hazırlanan müze, eski İstanbul'a dair birçok figürü de içinde barındırıyor. Pazartesi günleri hariç 10.00-18.00 arasında, ziyaret edilebiliyor. Müzenin bulunduğu yer ise Çukurcuma…

2

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

“Eğer İstanbul edebiyattaki bir şahıs olsaydı kim olurdu?” sorusuna verilebilecek cevaplardan biri de Ahmet Hamdi Tanpınar olurdu. Yedi sene önce Tanpınar adına açılan müze, Gülhane Parkı'ndaki Alay Köşkü'nde yer alıyor. Müzede Yahya Kemal, Necip Fazıl, Nedim, Nazım Hikmet gibi edebiyatçılara dair bölümler yer alıyor. Pazar günleri hariç, 10.00-19.00 arasında ziyaret edilebiliyor.

12

Yahya Kemal Müzesi

Türkçe şiirin en büyük isimlerinden olan Yahya Kemal, İstanbul'un da en büyük hayranlarındandı. İstanbul'a olan aşkını dizelerine konu eden Yahya Kemal'in adına açılan Fatih’teki müzede yazım araçları, özel kıyafetler gibi birçok parça bulunuyor.