Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İzleyicilerin ‘Sen Anlat Karadeniz’ isyanı! ‘Kadına karşı şiddeti özendiriyorsunuz’
İzleyicilerin ‘Sen Anlat Karadeniz’ isyanı! ‘Kadına karşı şiddeti özendiriyorsunuz’
atv'de yeni başlayan 'Sen Anlat Karadeniz' dizisindeki erkek karakter, kadın karaktere "Niye gösterdin bileklerini?" deyip, kemiğini kırdı. Görüntüler aynı zamanda Twitter'da da paylaşıldı. Başta kadınlar olmak üzere izleyiciler ayağa kalktı. Geçtiğimiz yıl 409 kadının erkekler tarafından katledilmesini unutan yapımcılar, şiddeti resmen teşvik ederek, ateşe kömür taşıdı...
Kültür Sanat 26 Ocak 2018 - 16:35

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Osman Sınav’ın yaptığı ve geçmişte para karşılığı satıldığı adamdan kaçan, çocuğuyla birlikte Karadeniz’e sığınan bir kadının hikayesini anlatan ‘Sen Anlat Karadeniz’le ilgili atv’nin resmi hesabından yapılan bir paylaşım kadınları ayağa kaldırdı.

Senaristliğini Ayşe Ferda Eryılmaz ve Nehir Erdem’in üstlendiği filmle ilgili videoda, Mehmet Ali Nuroğlu’nun canlandırdığı Vedat Sayar karakteri ile İrem Helvacıoğlu’nun canlandırdığı Nefes görülüyor.

Vedat Sayar, Nefes’i bir odaya zorla sokuyor ve ardından başka bir erkekle flört ettiğini belirterek, “Niye gösterdin bileklerini?” diye soruyor.

RTÜK’E ‘KALDIRIN BU DİZİYİ’ ÇAĞRISI

Paylaşılan videoda da bu kısım başlık olarak kullanıldı. Başta kadınlar olmak üzere binlerce kullanıcı, bu sahneye ve atılan başlığa isyan etti. Kadına şiddetin had safhaya vardığı, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2017 verilerine göre, 409 kadının katledildiği, 387 çocuk cinsel istismara uğradığı, 332 kadına cinsel şiddet uygulandığı bir ortamda böyle bir videonun ve dizinin çekilmesi tepki çekti.

İzleyiciler, RTÜK’e çağrıda bulunarak, kadına yönelik aşağılık şiddeti teşvik edeceği gerekçesiyle dizinin yayından kaldırılmasını istedi.

O SAHNELER…

 


İŞTE, İZLEYİCİLERİN TEPKİSİ

senanlatkaradeniz7
senanlatkaradeniz6
senanlatkaradeniz5
senanlatkaradeniz4
senanlatkaradeniz3

Son güncelleme: 22:32 - 26.01.2018