Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘İzmirli şarkılar çekmecemde duruyor’
‘İzmirli şarkılar çekmecemde duruyor’
Dört x Dört grubundan tanınan Deniz Tuzcuoğlu, Tanju Okan'ın kült şarkısı Kadınım ile ikinci single'ını çıkardı. Şarkının klibinde kalp nakli bekleyen Beyhan Tekün'ün eşi Cemal Tekün'le olan aşkını anlatan Tuzcuoğlu, “Kadınım, yaklaşık 12 yıldır sahnede çaldığımız ve 7 yıl önce de kayıtlarına başladığımız bir projeydi. Öylesine bir yerde albümün bir parçası olarak kullanmak istemediğimiz için onu da fırına koyup kısık ateşte ısıtıyorduk” dedi.
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 7 Mart 2018 - 11:43

İkinci solo proje Tanju Okan'ın unutulmaz şarkısı ‘Kadınım’a geldi. Yeniden yorumlama fikri nereden doğdu? 
İzmirli şarkılar çekmecemde duruyor açıkçası ve yeri, zamanı geldikçe kullanacağım bunları… “Kadınım” ise yaklaşık 12 yıldır sahnede çaldığımız ve 7 yıl önce de (evet 7 yıl) kayıtlarına başladığımız bir projeydi. Öylesine bir yerde albümün bir parçası olarak kullanmak istemediğimiz için onu da fırına koyup kısık ateşte ısıtıyorduk.

hakanbeyhan

Beyhan & Cemal Tekün…

‘Kadınım’ın klibi dikkat çekici. Hastalıkla mücadele eden gerçek bir çiftin, aşk hikayesi anlatılıyor. Klibi nasıl tasarladınız? 
Klip fikri için uzun bir zaman harcadık, uygulaması değil ama doğru fikri bulmak için epey bekledik. Şarkının ağırlığı dolayısıyla derdi olan ve bunu iyi anlatan bir klip olmalıydı. Neredeyse ümidimizi kesiyorken görüntü yönetmenimiz Orçun Özkılınç, Charles Richards ile tanıştırdı ve o da bu inanılmaz fikirle geldi. Biz de hemen bunun için ne yapabiliriz, daha anlamlı hale nasıl getiririz diye düşünmeye başladık. İzmir'den Charles’ın eski öğrencisi Zeynep Yavuzcezzar bizi Tekün ailesiyle tanıştırdı. Beyhan Hanım ve Cemal Bey’in arasındaki sevgi bizce aşkın gözle görülebilecek en güzel, en fedakar hallerinden biriydi, kendileriyle görüşünce onların da Türkiye'de organ bağışına dikkat çekmek için bu projede yer almayı çok istediklerini gördük. Charles neredeyse bir haftasını, aileyle, hastanede onların hikayesini yerinde görmek için geçirdi. Çekimlerimiz 5 gün sürdü, ses ve görüntü kayıtlarını belgesel tadında çektik ki Charles'ın öngördüğü buydu. Buradan bize tüm kapılarını açan Ege Üniversitesi Hastanesi ve Prof. Dr. Mustafa Özbaran'ın yanısıra, İzmir Büyükşehir ve Urla belediyelerine destekleri için teşekkür etmek isterim.

DİZİ VE FİLM OYUN ALANI GİBİ

Dört x Dört'ün yanı sıra Demet Yavuz'la yürüttüğünüz başka bir proje var. O nasıl gidiyor? 
Kendisinin ses rengini baştan daha akustik bir sound'la duyulması gereken naif bir ses olarak belirlediğimiz için, Moda Popmod adlı mekanda yaptığımız çalışmalarda kendisine kısa bir süre sahnede destek veriyorum. Bunun yanı sıra prodüktörlüğünü ve süpervizörlüğünü yaptığım kendi bestesi olan yeni bir single yakında yayınlanacak.

‘Film’deki ‘Bazen’ adlı şarkıyla, Seattle Underground Film Festivali'nde ‘En İyi Yabancı Film Müziği’ ödülü kazandınız. ‘Canım Ailem’, ‘1 Erkek 1 Kadın 2 Çocuk’ dizilerinin müzikleri de size ait. Dizi ve film müzikleri yapmaya devam edecek misiniz?
Böyle şeyler bana biraz oyun gibi geliyor, kendi alanım dışında şeyler yapıp onların başarısını görmek çok güzel. Dizilerde zaman zaman yaptığım alaturka müziklerden bahsediyorum. Sinema okulu geçmişim olması ve setlerde çalışmış biri olmak beni dizi müziği konusunda daha da avantajlı ve hevesli bir hale getiriyor. Zaten son yıllarda dizilerin müzikleri oldukça önemli bir noktaya geldi. Aklımdaki projeleri yaparken mutlaka dizilere de bulaşma planlarım var, motive oldukça çalışkanlığı artan bir müzisyenim. Bunu kısa vadede göreceğiz.

ANAOKULU ÖĞRETMENLİĞİ YAPIYOR

Müzik dışında neler yapıyorsunuz?
Neredeyse her yere ulaşım aracı olarak kullandığım bisiklet merakım var, ayrıca mükemmel bir spor. Bir de bir kaç yıldır özel bir anaokulunda müzik öğretmenliği yapıyorum. 3-5 yaş arası öğrencilerim var ve onlarla inanılmaz eğlenip Beatles'dan, oyunlu şarkılara uzanan mükemmel bir repertuvar oluşturuyoruz. Bazen onlar ritm tutuyor, ben söylüyorum, bazen ben çalıyorum onlar söylüyor. Kendimi en rock star gibi hissettiğim yer orası! Bunlar dışında prodüktörlük yapıyorum, güzel sürprizler var baharda…

Deniz Tuzcuoğlu şu an kimleri dinliyor peki?
Black Country Communion
Philip Sayce
Johnny Lang (Blew Up)
Saliva (Survival of Sickest)
Manowar (Defender)
Gary Clark Jr
Rayland Baxter (Bad Things)
Evren Uysal (Güzel Şeyler Söyle)
Emre Kula (Theory of Change)