Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Jason Bourne geri dönüyor
Jason Bourne geri dönüyor
Jason Bourne dönüyor. Yeni filmden önce Jason Bourne'ı neden çok sevdik ve neden çok seviyoruz bu karakteri onu hatırlayalım.
Burak GÖRAL
Kültür Sanat 30 Nisan 2016 - 12:17

Yeni Jason Bourne filminin fragmanı yayınlandı ve bütün dünya özellikle bu karakterin fanatik seyircileri büyük bir heyecan ile yeni filmi beklemeye başladı. Yeni filmden önce Jason Bourne’ı neden çok sevdik ve neden çok seviyoruz bu karakteri onu hatırlayalım.

 

Öncelikle 2002, 2004 ve 2007 tarihlerinde üç tane Jason Bourne filmi çekildi. Ondan sonra bu karakter çok sevildiği için orjinal hikayede bitmesine rağmen yeni bir Bourne filmi daha yapıldı. Fakat içinde Bourne’ın olmadığı ve sadece Bourne’ın mirası olarak 2012 yılında karşımıza çıktı.Ancak yeterli ilgiyi göremedi. Çünkü; içinde Bourne karakteri yoktu. Bu yüzden Matt Damon’da yoktu. Bourne sinema severler için 2000’li yılların en güzel ve en sevilen karakterlerinden biridir. Bu denli sevilme nedeni ise işinde çok iyi olmasından kaynaklanıyor. Profesyonel ve soğuk kanlı biridir. Genelde izlediğimiz filmlerdeki karakterlerde bunlara dikkat ederiz.

jason-bourne1

Yaptığı işte çok başarılı ise ya da çok uzman ise o karaktere saygı ve sevgi besleriz. Ayrıca Bourne çok güvenilir bir karakterdir. Yani sorumluluğuna aldığı hayatları korumak için inanılmaz bir çaba gösterir ve asla soğuk kanlılığını bozmadan insani bir şekilde harekete geçer. Mağdurdur. Çünkü istenmeyen bir adam konumundadır. Engel olmak için üzerine her türlü baskı yapılır. Teşkilatın kara listesindedir. Bir yandan da hafıza sorunu yaşamaktadır. Bununla bağlantılı olarak da kayıp bir yapısı vardır. Çünkü kimliğini arayıp, eski kimliği ile de yüzleşmek istiyordur. Fakat eski kimliği ise katil olmasına rağmen vicdanlı bir karakterdir. Eskiden işlediği günahlar için vicdan azabı duyuyor ve bunu telafi etmenin yollarını arıyordur. En önemlisi ise Paul Greengrass ve Matt Damon yani yönetmen-oyuncu ortaklığıdır. 

AKSİYON SİNEMASI İÇİN ÇOK DEĞERLİ 

Paul Greengrass’ın aksiyon sahneleri bu filmlerde özellikle içinde duyguyu asla kaybetmeyen sahnelerdir. Bazen Matt Damon’ın yüzüne yaklaşarak onun kaygısını, endişesini, korkusunu veya içindeki vicdan patlamalarını Greengrass kamerası ile aksiyonun içerisinde yakalayabiliyor.  Bu üç filmde aksiyon sineması için çok değerli bir yönetmenlik göstermiştir. Şimdi aynı yönetmen yine Matt Damon ile birlikte beşinci Bourne filmi için bir araya geldi. Dördüncü filmi her ne kadar saymasak da toplamda beş tane Bourne filmi vardır. Bakalım yeni Jason Bourne filminde bizi neler bekliyor. Fragmanda gördüğümüz kadarıyla yeni CIA şefi Tommy Lee Jones “neden geri döndü ki” diye sormaktadır. Aslında neden geri döndüğü çok belli; çünkü önceki Bourne’sız, Bourne filmi tutmadı ve o yüzden Jason Bourne’ı geri çağırdılar. Önceki filmlerde de gördüğümüz bir ajan olan Nicky Parsons’ın söylediğine göre; “her şeyi hatırlaman, her şeyi bildiğin anlamına gelmiyor.” Önceki filmlerde de gördüğümüz bir ajan olan Nicky Parsons’ın söylediğine göre; her şeyi hatırlaman, her şeyi bildiğin anlamına gelmiyor.” 

jason-bourne

Değişen bir dünya var. Çünkü biz Jason Bourne’ı en son 2004 yılında bıraktık. Aradan geçen 12 yıl ile yeni hikaye 2016 yılında geçiyor ve yeni bir politik ortam, yepyeni bir sistemler değişikliği vardır.Mesela Snowden karakteri var hayatımızın içine giren ve büyük bir  olasılıkla da Snowden karakteri ile de alakalı bir mesele varmış gibi görünüyor. Bir iletişim sistemleri kazası sayesinde olaylar başlıyormuş gibidir. Fragmanda benim en çok dikkatimi çeken sahnelerden bir tanesi Jason Bourne’ın bu sefer bir sandalyenin bacağını kırıp adamla dövüştüğü sahnedir. Bakalım aynı etkiyi sinemada yakalayabilecek mi? Tabii bir de araba takip sahnesi var. Vegas’ın tam ortasında çok kalabalık bir trafiğin içerisinde geçiyor. Şahane ve çok heyecanlı görünüyor. Yunanistan’da bir ayaklanma sahnesi de merak uyandırıyor. Bu sırada Jason Bourne ayaklanmayı saklanmak için kullanıyor. Jason Bourne geri döndü ve tekrar sevdiğimiz karakterin yeni bir macerasıyla 29 Temmuz’da tekrar buluşacağız.” Bourne karakteri 2004 yılında kaybolmuştu. 

29 TEMMUZ’DA VİZYONDA

Bakalım geçen 12 yıl içerisinde onun kişiliğinde, karakterinde ne gibi bir değişiklik olmuş. Bunları izlemek için 29 Temmuz’u beklemeliyiz. Başrollerinde Nicky Parsons’ı oynayan Julia Stiles’ın dışında yeni karakterler var. Tommy Lee Jones, Alicia Vikander var. Hatta Vincent Cassel’i de büyük olasılıkla düşman tetikçilerinden biri olarak izleyeceğiz gibi görünüyor. Jason Bourne geri döndü ve tekrar sevdiğimiz karakterin yeni bir macerasıyla 29 Temmuz’da tekrar buluşacağız.

Son güncelleme: 12:35 - 30.04.2016