Kader anı, en olmadık ve yersiz zamandır

Doğu kültüründen ilham alan İranlı sanatçı Hemad Javadzade, zaman ve mekan teorilerine gönderme yaptığı ‘Yersiz Zaman’ adlı sergisiyle Galeri Diani’de sanatseverleri ağırlıyor.

Kader anı, en olmadık ve yersiz zamandır

Röportaj: Birgan BİLEKE

– Sergiye ‘Yersiz Zaman' adını vermenizin nedeni nedir?

Zaman ve mekan teorilerine gönderme yapmak istedim. Ama benim için anlamı bundan daha farklı. İki seçim arasında kalındığında her zaman bunun bir kader anı olduğunu düşünmüşümdür. Bu an öyle bir andır ki, en olmadık ve en yersiz zamandır.

11

İnsanın özüne inmeye çalıştım

– Serginin temel mesajı nedir?

Tek bir mesajdan çok daha fazla noktaya değiniyor sergi. Serginin bütününde insanın özüne inmeye çalıştım. Örneğin insanı iskelet olarak kullanmamın nedeni, tamamen insanı cinsiyetinden, ırkından, dilinden arındırmaktı. Serginin mesajı özet olarak, insanın ve tüm geçmişinin özünü anlamak.

disturbance-zebralar-tuval-uzeri-akrilik-94x94cm

– Eserlerinizde, mistik öğelere dair detaylar yer alıyor. Bu iki tema yaratım sürecinizi ne kadar etkiledi?

Kendimi gerçeklerden, felsefeden ve bilinçaltımdan çıkanları harmanlayarak yola çıkan bir gerçeküstücü ressam olarak tanımlayabilirim. Yaşadığım ve yaşamış olduğum coğrafyaların mistik alanlardaki geçmişi aşikar. Batı'nın maddiyatçı tutumuna karşın Doğu her zaman maneviyata ve mistisizme çok daha yakın bir tutum izlemiştir. Kökeninde bunca mistik öğelerle bezenmiş bir kültürden geliyor olmak ister istemez beni etkiledi. Gerçeküstü ögeler de temelini buradan alıyor. Bir yandan da kendi kişiliğimden…. Çocukluğumdan beri benim için iki dünya olmuştur. Hayal ve gerçek… Bu devam ediyor ve hiç bitmeyecek.

hemad_javadzade_3

– Ülkemizde yaşıyor olmak sanat anlamında size neler kattı?

İran ve Türk kültürünün çok benzeyen yanları olduğunu gördüm. Batı ülkelerine gitsem bu kadar kolay bir süreçten geçmezdim. Türkiye'de yaşıyor olmak bana sanatsal anlamda büyük bir özgürlük alanı açtı.

img_4426 scan_20131108-5