Kadın cumhurbaşkanı seçilirse Türkiye için büyük hamle olur -3-

Başyazarımız Rahmi Turan, son kitabı “Roman Tadında Müthiş Anılar MEMLEKETİM”i anlattı. Turan, 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendirdi. “İktidarının 16’ncı yılında AKP çökmüş durumda” dedi ve ekledi: Bir kadın cumhurbaşkanı Türkiye için çok büyük hamle olur... Meral Akşener’in çizgisi çok açık ve düzgün. İmkânsız değil ama zor.

Kadın cumhurbaşkanı seçilirse Türkiye için büyük hamle olur -3-

Türkiye ikiye ayrılır: Tuzu kuru, zengin, refah içinde Türkiye ve çaresiz insanların çırpındığı yoksul Türkiye! Toplum ikiye ayrılır: Alttakiler ve üsttekiler, yani ezenler ve ezilenler! İnsanlar ikiye ayrılır: Sıradan olanlar ve sıradan olmayanlar. Sıradan insanlar ikiye ayrılır: Şanslılar ve şanssızlar!…

Usta yazar Rahmi Turan, “Roman Tadında Müthiş Anılar MEMLEKETİM” kitabının arka kapağına düşmüş bu notu…

Cumhuriyet tarihimizin en kritik seçimlerine geri sayımın başladığı şu günlerde yine Rahmi Turan'dan bir alıntı ile bitirelim: “Türk adı ve Atatürk bu milletin çimentosudur… Ve beton çok sağlamdır!”

‘BAŞKA ŞANSLARI YOK'

Kitapta o bölgeden ilginç bir seçim sonucu yazmışsınız. CHP adayı yüzde 98 oy almış.

1946 seçimlerinde… Çünkü o aday Hakkâri bölgesinin en önemli şeyhlerinden… Başkasına oy verme şansı yok halkın. Aynı şekilde eşkıyalarla da iyi geçinmek zorundalar. Eşkıyalarla iyi geçinirlerse rahat ederler. İyi geçinmenin şartı da kanun dışı o adamlara yardım etmek, ihtiyaçları olan yiyeceği, giyeceği vermek… Koçero olayında anlattım. Eşkıya genellikle garibana, fakir fukaraya değil, zengine, varlıklı kişilere saldırırdı. Şimdi aradan 50 küsur yıl geçti. Artık o bölge eşkıyaların değil, teröristlerin egemenliği altında. Şu anda HDP diye bir parti var Meclis'te. Ben inanıyorum ki HDP de PKK'nın baskısı altında. Terör örgütü ne derse HDP'liler onu yapıyorlar. Bunlar terör örgütünün talimatları doğrultusunda açıkça bölücülük yapıyorlar. Açık söyleyeyim hiç sevmiyorum HDP'yi. Ülkeye zarar veriyorlar. Akıllarını kullansalar temsil ettikleri bölgeyi ihya edebilirler ama onlar bölücülüğü tercih ediyor.

‘HDP MECLİS'E GİRER'

24 Haziran seçimlerinde HDP'nin rolü ne olur?

Çok önemli bir rolü olacağını düşünüyorum. Ben HDP oylarının yüzde 14 ile yüzde 15 arasında dolaştığı kanaatindeyim. Yani Meclis'e girecek potansiyeli var bu partinin. Asıl önemli olan ise bunların hangi doğrultuda oy kullanacakları. Şu an muhalif görünüyorlar. Ama bir takım tavizler kopardıkları zaman dönebilirler! O zaman seçimlerin dengesi değişir! HDP'nin iktidarı desteklemesi işi bitirir!

MHP razı olur mu buna?

MHP'ye hiç güvenim yok. MHP dün “Kara” dediğine bugün “Ak” diyen bir oluşum artık. Ben MHP liderinin, yardımcılarının ve grup sözcülerinin bir yıl evvelki konuşmalarını çıkartayım, okuyunca yüzünüz kızarır! Bir insan, bir parti nasıl 180 derece dönebilir? Bunların yüzü hiç kızarmıyor. Böyle bir partiye güvenmek mümkün mü? Bir etkinlikleri de yok zaten. AKP ile ittifak kurdular. “Nasıl olsa Meclis'e giriyoruz” diye yan gelip yatıyorlar. Fakat AKP ve MHP oylarının toplamı yüzde 50'nin altında. Yüzde 46 filan. Yüzde 50+1 oranına ulaşmaları için daha 4 puandan fazlasına ihtiyaçları var. Bu da yaklaşık iki buçuk milyon seçmenin oyu demek… HDP veya Saadet Partisi desteklemezse hedefe asla ulaşamazlar!

‘GÖNLÜMDEN GEÇEN…'

Türkiye'nin kadın cumhurbaşkanı olma ihtimali nedir?

İnşallah olur. Sonucu bilemem tabii ama gönlümden geçen Meral Akşener hanımefendinin Cumhurbaşkanı olması… Ben her dönemde objektif davranmaya çalıştım. Hiçbir partiyle de bugüne kadar organik bir bağım olmadı. CHP'ye de oy verdim. Anavatan Partisi'ne de oy verdim. 1965'te ilk oy kullandığımda Türkiye İşçi Partisi'ne de oy verdim. Bir dönem MHP yüzde 10 seçim barajı altında kalmasın ve Meclis'e girsin diye MHP'ye oy verdim. AKP hariç her partiye oy verdim yani… Benim futbol takımı tutar gibi parti tutma fanatikliğim hiç olmadı. Bugün MHP sarayın uydusu. Niye millet gidip MHP'ye oy versin ki? Doğrudan AKP'ye oy verirler. MHP'nin yüzde 5 bile oy alacağını düşünmüyorum. Çünkü gerçek ülkücülerin, gerçek MHP'lilerin tamamına yakını Meral Akşener'e yöneldi. Akşener'in çizgisi de çok açık, net ve düzgün. Bir kadın Cumhurbaşkanı Türkiye için çok büyük bir aşama, çok büyük bir hamle olur. İmkânsız değil ama zor!

‘İKİNCİ TUR İHTİMALİ VAR'

Neden zor?

AKP bugün çökmüş halde… Ben iktidarının 16'ncı yılında AKP'nin çöktüğünü düşünüyorum. Yüzde 43, yüzde 42 gibi görünüyor anketlerde. 2-3 puan da MHP den geliyor. Oluyor yüzde 46 küsur… Geriye 4 puandan fazla kalıyor. Bu 4 puan çok önemli. O da aşağı yukarı 2.5 milyon oy demek. Dolayısıyla 2.5 milyon açıkları var. Bunu kapatmak için yırtınıyorlar. Ancak ikinci tur ihtimali güçleniyor. Eğer Meral Akşener ikinci tura kalırsa, CHP ona oy vereceğini söyledi zaten. Akşener de; “CHP adayı ikinci tura kalırsa biz de onu destekleyeceğiz” dedi. Aklın yolu bu. Ama ortada bir de HDP faktörü var. HDP muhalif ve doğal olarak muhalefeti destekleyecek gibi kabul ediliyor. Fakat… Akşener'i destekleyecek mi, onu bilmiyoruz. Neresinden bakarsanız bakın, Akşener MHP kökenli. Bu da işi zorlaştırabilir. Çünkü HDP'nin MHP ile yıldızı hiçbir zaman barışmadı. Ayrı kutuplarda iki siyasi görüş… HDP'liler ikinci turda AKP adayına da, Akşener'e de oy vermeyebilirler. Ya da sandığa hiç gitmeyebilirler. Seçime katılma oranı düştükçe AKP adayının yüzde 50'yi aşıp seçimi kazanma şansı artar.

Rahmi Turan, Nil Soysal'ın sorularını yanıtladı. 24 Haziran'daki seçime ilişkin öngörüsünü paylaştı.

Rahmi Turan, Nil Soysal'ın sorularını yanıtladı. 24 Haziran'daki seçime ilişkin öngörüsünü paylaştı.

Seçimin sonucunu HDP ve Saadet Partisi belirleyecek

Seçimde belirleyici olan HDP oyları mı olacak?

HDP ve Saadet Partisi oyları belirleyici olacak. Tabii seçimde, şu an bilemediğimiz bazı oyunlar dönmezse… Saadet Partisi'nin tavrı net görünüyor. Çizgisinde de değişiklik yok. Hatta ona neler vaat ettiler, SP lideri Temel Karamollaoğlu topa girmedi. “Deniz bitti” dedi. “Ben deli miyim onlara katılacağım?” dedi. Kesin karşı görünüyor. Fakat HDP'nin durumunda belirsizlik var. Bir takım vaatlere kanarsa şaşırmamak lâzım. Siyaset bu, her an, her şey olabilir.

CHP İÇİN HARAKİRİ

Belki CHP adayı kalır ikinci tura…

CHP adayı kim olursa olsun kazanma şansı yok. Hiçbir şansı yok. Ben şahsen Kılıçdaroğlu dahil kim olursa olsun, CHP'nin Cumhurbaşkanı seçimini kazanacağını düşünmüyorum. O nedenle Kılıçdaroğlu da kendini öne atıp prestij kaybetmemeli. Tavsiyem odur. HDP ile de ittifak filan düşünmemeli… İYİ Parti ve Saadet'le olabilir. Eğer CHP yanılıp da HDP ile işbirliği yapmaya kalkarsa bu CHP için harakiri olur. Yani intihardır! CHP'nin ve iktidar partisi ile mücadelesini takdir ettiğim Kılıçdaroğlu'nun bunun bilincinde olduğunu sanıyorum.

Rahmi Turan, ekonomi için “Acı reçete yolda” yorumunu yaptı.

Rahmi Turan, ekonomi için “Acı reçete yolda” yorumunu yaptı.

Kim kazanırsa kazansın gelen enkaz devralacak

Deniliyor ki; yeni gelen hükümet ekonomide enkaz mı devralacak?

Aynen öyle, kim gelirse gelsin bir enkaz devralacak. Ancak akıllı bir yönetimle düzelir. Bugünkü yönetim ülkeyi yönetmiyor, kendi kendine gidiyor. Denizde bir sandal düşün, atmışlar denize kendi kendine dalgalara kapılmış gidiyor. Türkiye ekonomisi bu durumda. Bir de harcanan paralara bak! Bugün İngiltere dünyanın zengin ülkelerinden biri. Ama İngiltere Kraliçesi'nin, Başbakanı'nın uçağı yok. Resmi gezilerinde British Airways'ten uçak kiralıyorlar.  Bizde bir uçak, iki uçak yetmiyor, sekiz uçak var. Şimdi bakanların da uçakları var. Bu kadar lükse dalmışız. Üstelik paramız pulumuz yok. Meclis Başkanı'nın otomobili 1 milyon 800 bin Euro. Bu tamamen Arap şeyhlerine özenmektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kadar erken seçime gitmeyi neden göze aldı?

Başka çaresi yoktu. Birkaç ay sonra ekonomi duvara toslayacaktı. Bu yazıldı da; “Bu tempoda giderse emekliler, memurlar maaş alamayacaktı” dendi. Bunlar hep konuşuluyor. Bankalardaki dövizlerin TL'ye çevrileceğini iddia eden bile oldu. Türkiye'de 20 Nisan itibarıyla aşağı yukarı 220 milyar dolar dolayında döviz hesapları var. Ciddi bir para bu. Can havli ile bunu yaparlarsa bu ekonomik olarak intihar demektir ve Türkiye bir daha belini doğrultamaz. 50 yıl sonra belki kendine gelir ülke. Umarım düşünmezler. Seçim sonrası bazı önlemler alacağız filan gibi demeçler çıktı. Bu ne demek? Acı reçete yolda demek. Yeni vergiler, zamlar demek. Kemer sıkma politikası demek. Bunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek. Bu bir itiraf. Acı reçete itirafı. Aynen demiyor ama sözlerinden bu çıkıyor.

-BİTTİ-

01szt13a_ist-izm-ant-ank-trbkkkk