Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadın yönetmenler ilk filmleriyle bir arada
Kadın yönetmenler ilk filmleriyle bir arada
11 kadın yönetmen, ilk filmleriyle İzmir'de bir araya geliyor.
Kültür Sanat 27 Şubat 2018 - 15:18

Konak Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, DESEM, ilk filmlerini çeken kadın yönetmenleri İzmir'de ağırlıyor. ‘İlkler Unutulmaz’ temasıyla düzenlenen etkinlik, DESEM ve Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde 2-9 Mart tarihleri arasında film gösterimleri, paneller ve söyleşilere ev sahipliği yapacak.

Festivale katılan yönetmenler ve filmleri şöyle:

Çekmeköy Underground/Yönetmen: Aysim Türkmen
Kasap Havası/Yönetmen: Çiğdem Sezgin
Hemşire/Yönetmen: Dilek Çolak
Beginner/ Yönetmen: Burçak Üzen
Hemşire/Yönetmen: Dilek Çolak
Ferahfeza/Yönetmen: Elif Refiğ
Geriye Kalan/Yönetmen: Çiğdem Vitrinel
Yarım/Yönetmen: Çağıl Nurhak Aydoğdu
Deniz Seviyesi/Yönetmen: Esra Saydam, Nisan Dağ
Yağmurlarda Yıkansam/Yönetmen:Gülten Taranç

Festivalin açılışı Su Baloğlu ve Merve Bozcu’nun ‘Onun Filmi’yle yapılacak. 11 kadın yönetmenin ilk filmlerinin gösteriminin yanı sıra iki panel, bir atölye çalışması ve Meryem Şahin'in Tanrı olmadan Hemen Önce isimli kadın öykülerinden oluşan kitabının da imza günü düzenlenecek.

Uzun yıllardır İzmir'de uzun metraj film festivali olmamasına bir alternatif olarak İzmir'de kalarak burada yıllardır film üretimine devam eden Ragıp Taranç ve Gülten Taranç'ın program direktörlüğünü yaptığı film haftasına, sektörden pek çok kadın yönetmen ve sinemacı katılarak İzmir'de bir uzun metraj kadın filmleri festivalinin alt yapısını oluşturmak için çeşitli görüşmelerde bulunacaklar.

İŞTE, PROGRAM

ilklerunutulmaz