Sözcü Plus Giriş

Kadınlar film festivalinde bir araya gelecek

Filmmor’un 15, Uçan Süpürge’nin 20 yıllık birikimi ile düzenlenecek Kadın Filmleri Festivalleri, Türkiye’nin dört bir yanında kadınları bir araya getirecek. Festivalin bu yılki sloganı: "1 tane az, iki de yetmez, kadınlara 9 festival olsun... Bize her gün festival, olacaksa birlikte olsun." 

null
Güncellenme: 18:09, 24/11/2017
Kadınlar film festivalinde bir araya gelecek

1998 yılından beri Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, 2003 yılından beri Filmmor Kadın Filmleri Festivali, kadınları, filmlerini, deneyimlerini bir araya getiriyor, kadınlarla kadınlar için festival yapıyor. Yaşamı kadınlar için festival kılma dileğinin bir ürünü olan Filmmor ve Uçan Süpürge, 2017 yılında Kameranın Arkasındaki Kadınlar Buluşması'nda bir araya gelen kadın sinemacılar 2018 yılında birlikte hareket etme ve dayanışma kararı aldı.

FESTİVALDEN ÖTE…

Basın toplantısında açılış konuşmasını yapan Filmmor ve Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivalleri danışmanı Alin Taşçıyan “Filmmor ve Uçan Süpürge film festivallerinden öte kurumlardır, onların bir araya gelmesi ve işbirliği yapması bütün kadın hareketine her alanda koşulsuz dayanışma için örnek olur” dedi. Festivaller için çalışmaların hız kesmeden sürdüğünü söyleyen Alin Taşçıyan, film başvurularını almaya devam ettiklerini açıkladı.

filmmorfestival

Soldan sağa: Halime Güner, Alin Taşçıyan ve Melek Özman

KADINLAR HER ŞEHİRDE BULUŞACAK

Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali'nden Melek Özman ise “Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali ve Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, bu yıl yine dayanışma içinde ama hem her zamanki gibi iki ayrı festival olarak yapılacak. Hem de iki festivalin bir aradalığında ortak program, etkinlik ve üretimlerle; kadın örgütleri ile birlikte 7 şehirde yapılacak gezici festivallerle, daha çok festival / tüm bahar festival olacak. Festival baharı, perdesini 10 Mart'ta Filmmor Kadın Filmleri Festivali'nde açacak, 17 Mart'ta Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali'nde kapatacak. Festivallerde, Kadınlar Vardır – Kadınlar Her Yerde, Bedenimiz Bizimdir – Cinsel Taciz, Anısına: Şirin Tekeli-Kate Millet, Kendine Ait Bir Cüzdan gibi tematik bölümlerde filmler, toplu gösterimler; forumlar, söyleşiler, atölyeler; Filmmor'dan Uçan Süpürge'ye Kendine Ait Bir Film atölyesi, Gezici Şirin Tekeli sergisi gibi özel etkinlikler olacak. Her şehir-festival için ortak-özgün programlar ama ille de her şehir kadınlar için buluşma, dayanışma, forum, festival alanı olacak” açıklamasını yaptı.

Festivale Filmmor ve Uçan Süpürge'nin yanı sıra Adana Kadın Platformu, Bağımsız Kadın İnisiyatifi, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Kadın Emeği Kolektifi, Kadın Emeği Kolektifi, Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği gibi daha bir çok kadın örgütü destek verecek.

‘KADIN DAYANIŞMASI FESTİVALDİR’

Filmmor ve Uçan Süpürge “Kadınlar için, kadın örgütleri için kolay yıllar, yollar yok ama içinde olduğumuz zor yıllar, yollardan yine dayanışma ile geçebileceğimize inancıyla” kadın örgütlerini, kadın sinemacıları ve tüm kadınları dayanışmaya; birlikte 2018 baharını kadınlara festival kılmaya davet ediyor.

İlginizi ÇekebilirOnlar hem edebiyatın devleriydi, hem de öğretmen...Onlar hem edebiyatın devleriydi, hem de öğretmen...