Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
“Kağıtta yerli üretim için seferberlik yapılmalı”
“Kağıtta yerli üretim için seferberlik yapılmalı”
Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, kağıt, boya ve tutkal gibi ithal girdilerde yaşanan yükselişle, yayıncıların maliyetinin yüzde 80 arttığına değinerek, "Kağıtta yerli üretim için seferberlik yapılmalı, yerli üreticiler desteklenmeli ve sektör ithalata bağımlı olmaktan kurtarılmalı" dedi.
Kültür Sanat 7 Ocak 2019 - 11:19

Türkiye Yayıncılar Birliği'nin, TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. işbirliğiyle 5-13 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlediği Çukurova 12. Kitap Fuarı, TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde başladı. Açılış günü konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk; kitap üretiminde, geçtiğimiz yıllara kıyasla yaşanan artışın düştüğünü dile getirdi. YAYFED (Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu) verilerine göre 2015'ten 2016'ya yüzde 5,23'lük bir artış gösteren toplam bandrol sayısının, 2016'dan 2017'ye gelindiğinde sadece yüzde 0,89 arttığına, yüzde 1'e dahi ulaşamadığına dikkat çeken Kocatürk; 2018 yılının ilk 11 ayında üretilen kitap sayısına bakıldığında üretimin yerinde saydığını belirtti. Kocatürk, 2017 yılında üretilen 60 bin 335 yeni başlık adedinin ise 2018 yılında 67 bin 135'e yükselerek genel toplamda yüzde 11,27'lik bir artış gösterdiğini de sözlerine ekledi.

turkiye-yayincilar-birligi-cukurova-12
YERLİ KAĞIDA GEÇİLMELİ

Kâğıt, boya ve tutkal gibi ithal girdilerde yaşanan yükselişin, yayıncıların maliyetlerini yüzde 80 arttırdığını kaydeden Kenan Kocatürk; ülkemizde yaşanan döviz dalgalanmaları nedeniyle ithalata dayalı kitap kâğıdındaki fiyat artışlarının, uzun vadede yerli kâğıt üretimine geçmeyi elzem hale getirdiğini belirtti. Kâğıt ithalatının 2017 yılında 3 milyar dolara yaklaştığını aktaran Kocatürk; kağıtta yerli üretim için seferberlik yapılması, yerli üreticilerin desteklenmesi ve sektörün ithalata bağımlı olmaktan kurtarılması gerektiğini dile getirdi. Türkiye Yayıncılar Birliği'nin, elektronik yayın alanındaki KDV oranlarının yükseltilmesi üzerine geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı'na yaptığı çağrıyı yeniden gündeme getiren Kenan Kocatürk; basılı kitapta ve e-kitapta KDV'nin kaldırılması gerektiğini yineledi. Yayıncılıkta, üretimde yüzde 8 ila 18 arasında, satışta ise yüzde 8 olan KDV oranlarının yüzde 1'e indirilmesi gerektiğini belirten Kocatürk; ağır vergi yüklerinin kaldırılmasıyla, yayıncılık sektörünün ve kültür endüstrisinin gelişmesi adına yeni eserlerin kültür dünyamıza girişinin önünün açılacağını vurguladı.