Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Kahramanım Atatürk’ü bekliyorum
‘Kahramanım Atatürk’ü bekliyorum
Tiyatro sanatçısı ve çocuk kitapları yazarı Özgür Özgülgün kasımda yayınlanacak ‘Kahramanım Atatürk’ kitabı ile tiyatro oyununa odaklandı.
Kültür Sanat 11 Temmuz 2020 - 08:45

ALİ AYDIN

Uzun yıllardır tiyatroya emek veren Özgür Özgülgün korona günlerinde tüm tiyatrolar gibi kendi sahnesinin de kapandığını söyledi, şunları anlattı: Bu çok acı ve daha da acısı ne zaman açılacağı halen belirsiz. Sezonun başlangıcında İstanbul'da “Uykusuz” adlı oyunu yazdım ve oyuncu arkadaşım Melissa Yıldırımer ile perde dedik.

1973 doğumlu Özgülgün'ü Türkiye 1996'da yayınlanan “Gurbetçiler” dizisindeki Oğuz
rolü ile tanıdı.

SANAT UZUN

Yalnızca altı oyun oynayabildik. Pandemi süresince hiç çalışamadık. Bir kaos, bir çözümsüzlük sürüyor. Festivaller iptal, yerel belediye turneleri yapılamıyor. Sonumuz ne olacak bilinmiyor. Ustalarımızın “Her tiyatro sanatçısının başka meslekleri olmalı” sözünü bu günlerde çok daha iyi anlıyorum. Olağanüstü haller için maalesef bakanlıklarımızın planlamaları yetersiz. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak! Evimizin bahçesini şimdilik sahneye çevirdik, iki-üç meslektaşımızla yeni sezonun oyunlarını prova ediyoruz. Zaten bizler için hayat, prova-sahne-perde ve alkışlar arasında geçiyor. Hep bilinen ve dile getirilen bir söz vardır. Sanat uzun hayat kısa…

Özgür Özgülgün, Atatürk'ü canlandırdığı
oyunun provalarında yer aldı ancak pandemi
nedeniyle sahneye çıkamadı.

Efsanenin adı ÇANAKKALE

Usta sanatçı Müjdat Gezen, Yılmaz Özdil'in ‘M.Kemal' adlı tiyatro sahnesine taşıdı. Oyunda Mustafa Kemal'i canlandıran Özgür Özgülgün, Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nden mezun bir oyuncu. Özgülgün “Bu, hayatımın rolü. Bu rolü oynamak için her şeyi yaparım deyince Müjdat Gezen de rolü bana verdi” dedi. Şimdiye kadar 9 çocuk kitabı yazan ve kış sezonunda okularda, eğitim kurumlarında yazdığı kitapları tiyatro oyununa dönüştürüp sahneleyen Özgülgün “Genç dostlarımla çok keyifli projelere imza atıyoruz. Beraber öğreniyor ve eğleniyoruz. Bu tip projeler beni her daim zinde ve formda tutuyor. Geçen sezon yazdığım “Efsanin Adı Çanakkale” adlı kitabım bu sezon çocuk oyunu olarak perdelerini açacak, çok heyecanlıyım. Yine kasım ayında “Kahramanım Atatürk” adlı kitabım ve tiyatro oyunu heyecanla beklediğim bir proje” dedi.

Çocuklar için kitap yazdı, şov yaptı

Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek özel okullarda çocuklara yönelik stand-up gösterisi sunan Özgülgün, çocuk şovu yapıyor, televizyonda çocuklara
yönelik çocuk programı sunuyor. Çocuklar için “Minik Oyuncunun El kitabı” ve “Efendi Çocuk Can Ersin'in Okul Maceraları” kitaplarını yazdı.

Son güncelleme: 08:53 - 11.07.2020