Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kalk Gidelim dizisinde kriz! Bayrak indirtme yanlış anlaşılınca ortalık karıştı
Kalk Gidelim dizisinde kriz! Bayrak indirtme yanlış anlaşılınca ortalık karıştı
TRT’de yayımlanan “Kalk Gidelim” isimli dizisinin yönetmeni içki tabelasının altında yer aldığı için Türk ve Atatürk bayraklarını indirtti. Bazı vatandaşlar bu kararı bayrağa hakaret olarak değerlendirdi. Dizi setinde kriz çıktı...
Kültür Sanat 10 Aralık 2018 - 15:45

Mustafa SARIİPEK / MUĞLA

Başrolünde Ufuk Özkan ile birlikte Erkan Sever, Nurcan Dal, Sevda Dal, Halil Kalkar ve Nuriye Dal Kalkar'ın rol aldığı Cumartesi günleri TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan “Kalk Gidelim” dizisinin çekimleri Muğla'nın Menteşe ilçesi Yeşilyurt Mahallesi'nde devam ediyordu.

BAYRAĞA HAKARET OLARAK ALGILANDI

Dizinin set amiri Erdal Koç çekim yapılacağı alandaki Tekel maddeleri satan bir büfedeki bira firmasının tabelası altındaki Atatürk ve Türk bayrağını görünce bayrakların indirilmesini istedi. Bunun üzerine bayrakları, büfe ve yanındaki kahvenin sahibi Mithat Kırtaş (62) indirdi. Konuşmalara tanık olan bazı mahalle sakinleri bunu Mustafa Kemal Atatürk ve Türk bayrağına hakaret olarak algıladı ve tepki gösterdi. Set ekibiyle tartışma yaşayan vatandalar bir taraftan da yetkili makamları telefonla aradı.
kalk-gidelim-bayrak
‘BÖYLE BİR ŞEY SÖZ KONUSU DEĞİL’

Tartışmanın giderek büyümesi üzerine set amiri Erdal Koç, vatandaşlara ortada yanlış anlaşılma olduğunu söyleyerek şu açıklamayı yaptı: “Bizim tüm çekimlerimizde bayraklarımız var. Önceki bölümlerde de bayraklı alanları kullandık. Kahve içinde de bayrak ve Atatürk resimleri varken çekim yaptık. Bugünkü dış mekan çekiminde bir bira firmasının tabelası altındaki büfede Türk ve Atatürk bayrakları varken çekim yaptığımızda bu içki firmasının ismini mecburen mozaiklememiz gerekiyor. Bunu yaptığımız takdirde tam iki bayrağımızın üstüne denk geleceğinden hoş görüntü olmayacaktı. Bu nedenle de bayrakları indirelim, çekimden sonra asarız dedim, astık da. Bütün mesele bu. İstediğiniz anda setimizin her yerini gezebilir eski çekimlerimizi izleyebilirsiniz. Böyle bir şey söz konusu değil”

kalk-gidelim-bayrak2
OLAY TATLIYA BAĞLANDI

Konuya neden olan büfe ve kahvehanenin sahibi Mithat Kırtaş, set amirinin yaptığı açıklamanın baştan sona doğru olduğunu söyleyerek, “Bayrağı indirme sebebimizi söyledi, mantıklı bulduk ve indirdik. Haklıydı. Sonrasında da yerine astık” dedi.
Yeşilyurt Mahallesi Muhtarı Süleyman Boz da “Muhtarlık önünde sürekli bayrak asılı ve önceki çekimlerde hiç indirmedik. Zaten böyle bir şey isteyemezler. İstemeleri de mümkün değil. O bayraklar ülkemize, milletimize mal olmuş” diye konuştu.