Kalmann sendromunun kitabını yazdı!

Aslen Doğu Türkistanlı olan Beyaz Balina filminin yönetmeni A. Uygur Öztürk, kaleme aldığı 'Ben Kallmannım' adlı özyaşamsal anlatısı aracılığıyla, bizzat kendinin de mustarip olduğu ve Türkiye kamuoyunun yeterince bilgi sahibi olmadığı ender görülen Kallmann sendromuna dikkat çekti.

Kalmann sendromunun kitabını yazdı!

A. Uygur Öztürk, ‘Ben Kallmannım’ adlı özyaşamsal öyküsü ile dünyada her 10 bin ile 50 bin erkekten birinde ve her 50 bin ile 120 bin kadından birinde görülen Kallmann sendromunu edebiyat arenasına taşıdı.

6.45 Yayınları tarafından basılan kitap Türkiye'de Kallmann sendromu hakkında yazılmış ve yayımlanmış ilk kitap olma özelliğini de taşıyor.

Türkiye'de 3 bin ile 4 bin kişi arasında olduğu tahmin edilen sendromu anlatan kitap, genç bir adamın yıllardır gizlemek zorunda kaldığı sırlarını itiraf etmesini ve bu sayede özgürleşmesini anlatıyor.

benkallmannim
A. UYGUR ÖZTÜRK KİMDİR?

1981 yılında Doğu Türkistan'ın Aksu şehrinde doğdu. 1997 yılında Aksu Kültür ve Sanat okuluna başladı 2. yılında okulu terk etti. 2001 yılında Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'de Ezitku Studios şirketini kurdu. Yapımcı olarak yirminin üzerinde klip ve film çekti, çok sayıda yabancı filmin dublaj ve dağıtımını gerçekleştirdi. 2006 yılında ülkesinden ayrıldı. 2008 yılında Uygurların Avrupa'da çektiği ilk uzun metrajlı televizyon filmine (AYRILIK) imza attı. 2009 yılında dünyanın çeşitli yerlerindeki Uygur Türkleri'nin sesini dünyaya duyurmak için internet televizyonu ErkTV'yi kurdu. 2010 yılında Hollanda'dan Türkiye'ye geldi ve 2011 de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak İstanbul'da yaşamaya başladı. 2012 senesinde Erk Film şirketini kurmuş, TRT ve diğer televizyon kanallarına çeşitli projeler üretmiştir. “Beyaz Balina” 2015 yılında T.C Kültür Bakanlığı'nın da desteğiyle Öztürk'ün çektiği ilk sinema filmidir. 2015-17 yılları arasında yazdığı “Ben Kallmannım” adlı kitap ilk romandır. 2017 yılında Kallmann Sendromu Vakfı için çalışmalara başlamıştır.

KALLMANN SENDROMU NEDİR?

Tıp literatüründe Kallmann sendromu olarak tanımlanan rahatsızlık, ergenlik başlangıcının gecikmesi veya yokluğu ile birlikte, hiposmi veya anosmi diye bilinen, koku alamama ile kendini gösteren tıbbi bir durum. Kallmann sendromu, ikincil cinsel gelişim ve olgunlaşmadan sorumlu seks hormonlarının yetersiz üretimini içeren bir hipogonadotropik hipogonadizm türü olarak ifade ediliyor. Cinsiyet hormonları ve işlevleri cinsiyete göre farklılık gösterdiğinden belirtileri buna göre değişiyor. Erkek hastalar çoğunlukla mikro penis olarak bilinen küçük bir penis ve inmemiş testislerle doğuyorlar. Normal ergenlik çağında ise yüz, kasık ve vücut kıllarının azlığı dikkat çekiyor ve ses kalınlaşmıyor. Kadın hastalarda ise ergenlik çağında olması gereken regl gözlemlenmiyor ve göğüsler gelişmiyor.

Yılmaz Özdil, İzmirli okuyucuları ile buluşacak İlginizi Çekebilir Yılmaz Özdil, İzmirli okuyucuları ile buluşacak