Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kanuni’nin surlarına AB’den hibe
Kanuni’nin surlarına AB’den hibe
Kanuni Sultan Süleyman’ın 1521–1522 yıllarında Rodos seferine hazırlık olması amacıyla, İzmir Sığacık’ta donanma komutanı Parlak Mustafa Paşa’ya yaptırdığı Sığacık Kalesi Surları restorasyonuna Avrupa Birliği tarafından 120 bin euro hibe edildi.
Seda ÖNCELER
Kültür Sanat 26 Aralık 2018 - 14:38

İzmir Seferihisar Belediyesi, AB'nin en önemli iklim değişikliği önleme programlarından biri olan SHELTER projesi ile Horizon 2020 desteğini almaya hak kazandı. Proje kapsamında Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı Sığacık kalesinin surlarının restorasyonu için ön çalışma yapılacak. Kale surlarının restorasyonu için Avrupa Birliği 120 bin Euro (yaklaşık 750 bin TL) fon verecek.

resimid_7019845
TEK UYGULAMA ALANI “SIĞACIK”

“SHELTER” projesinde uygulama alanı olarak Türkiye'den sadece Sığacık Kalesi Surları'nın seçildiğini Avrupa'dan ise 4 yerin belirlendiğini anlatan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, şöyle konuştu: “Türkiye'deki tek uygulama alanı olan Sığacık‘ta, kale surları AB'den karşılanacak 120 bin Euro (yaklaşık 750 bin TL) fon sayesinde sensörler yardımıyla uzaktan izlenerek kayma olup olmadığı, yıpranma ve deprem riskine karşı hassaslık derecesi tespit edilecek. İklim değişikliği karşısında sıcaklık, nem ve yağış faktörlerinin Sığacık kale surları üzerindeki yıllara bağlı etkisi ölçülecek.''

resimid_7019848
“ÇOK ÖNEMLİ BİR GELİŞME”

Elde edilen bilimsel ve ayrıntılı verilerin uzaktan izleme sistemiyle raporlanacağını söyleyen Soyer, “Sığacık Kaleiçi'nin restorasyonundan sonra surları da onaracak olmamız çok önemli bir gelişme. 600 yıllık tarihi olan Kaleiçi'nin tarih kokan sokaklarını, evlerini, pansiyonlarını, aslına uygun olarak korumaya ve onarmaya devam edeceğiz” dedi.

resimid_7019842HORİZON 2020 PROJELERİ NEDİR?

Avrupa çapında üniversiteler, yerel yönetimler, mühendislik firmaları ve çeşitli kurumların işbirliği yaparak başvurduğu ve zor bir eleme sürecinden geçen Horizon 2020 projeleri, iklim değişikliği ve doğal afetlere karşı yerel mimari, kültürel miras ve tarihin korunması için önlemler içeriyor.