Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kanuni’ye ‘salak’ diyen Celal Şengör, gazetecilere hakaret etti
Kanuni’ye ‘salak’ diyen Celal Şengör, gazetecilere hakaret etti
Geçtiğimiz hafta Osmanlı'nın 10'uncu padişahı Kanuni Sultan Süleyman ile ilgili "Salaktı" diyen Celal Şengör, özür diledi. Ancak Şengör'ün özrü kabahatinden büyüktü: "Ben hiçbir tarihi şahsiyete hakaretamiz laf söylemeyecek kadar akıl sahibiyim. Gazetecilerimiz ise düşük kültür seviyeleri nedeniyle sadece bu kelimeyi haber yaparak o muazzam atlası ve onu kurtaran Fatih Sultan Mehmed’i es geçtiler (salağı anladılar ama coğrafyayı anlayamadılar)." 
Kültür Sanat 5 Mart 2018 - 15:35

Geçtiğimiz hafta dünyanın ilk atlası olarak bilinen Ptolemaios Atlası’nın tanıtım toplantısında Kanuni Sultan Süleyman’a ‘salak’ diyen Celal Şengör, Habertürk’teki köşesinde özür diledi. Ancak Şengör’ün özrü kabahatinden büyüktü. Sansasyonel açıklamalarıyla her dönem dikkat çekmeye çalışan Şengör, bu kez de gazetecilere ‘düşük kültürlü’ dedi.

İşte, o Şengör’ün yazısı…

“MUHTEREM okuyucularım…

Bu hafta size Cuvier'yi anlatacaktım. Ancak geçen çarşamba Ptolemaios (İslam bilim çevrelerinde Batlamyus) Atlası'nın tanıtımı toplantısının Türk basınına yansıması için Fatih Altaylı'yla yaptığımız küçük bir deney beklediğimizden de fena bir sonuç verince size bu atlası tanıtmak görevi gene bizlere düştü.

Ben hiçbir tarihi şahsiyete hakaretamiz laf söylemeyecek kadar akıl sahibiyim. Kanuni benim beğenmediğim, devletimizin çöküşünün temellerini atmış bir padişahtır. Bunda tereddüdüm yok. Ama “salak” kelimesini bilhassa seçerek Türk basınının bunu haber yapıp Ptolemaios Atlası'ndan da bahsetmesini temin etmek istemiştim.

Gazetecilerimiz ise düşük kültür seviyeleri nedeniyle sadece bu kelimeyi haber yaparak o muazzam atlası ve onu kurtaran Fatih Sultan Mehmed'i es geçtiler (salağı anladılar ama coğrafyayı anlayamadılar). Fatih bunun detaylarını geçen cumartesi yazdı.

Bu deneyle milletimizin bazı üyelerini ne yazık ki üzmek zorunda kaldık, kendilerinden özür dilerim. Ancak gazete ve gazetecilerinin seviyesini de bu sayede bir kez daha gördüler. Bundan sonra Habertürk dışında hiçbir gazete veya televizyona hiçbir haber veya röportaj vermeyeceğim. Söylediklerimi anlayacak, tahsilli ve kültürlü bilim muhabirleri tutana kadar.”

Son güncelleme: 15:46 - 05.03.2018