Kaoslu bir yüzleşme

‘Kurtlar Vadisi’nde rol aldıktan sonra tanınan Kerem Fırtına, oyuncu kimliğine bir de yazarlığı ekledi. ‘En Yakın Arkadaşım Bir Deli’ adlı kitabını okuyucuların beğenisine sunan Fırtına'yla sohbet ettik.

Kaoslu bir yüzleşme

Röportaj: Birgan BİLEKE

– Kitap yazmaya nasıl karar verdiniz?

Aslında kitap yazmaya karar vermedim; birden kendimi bu kitabı yazarken buldum. Sıkıldığım, daraldığım, beni hırpalayan konular aklımda uçuşurken, “Tüm bunların bir sebebi olmalı!” diye düşündüm ve yazmaya başladım.

– Kitabın adından yola çıkarsak, gerçek hayatta da deli arkadaşlara sahip misiniz?

Bu sorunun cevabı delilikten ne anladığınıza bağlı… “Raporlu deli” diyorsanız, yok… Rapor aranmıyorsa ve kastedilen denge ise “Evet, var”… Bu zamanda dengeyi bulmak ise çok zor…

en-yakin-arkadasim-bir-deli

– Öğrenciyken edebiyatla aranız nasıldı?

İyiydi… Kitabı ise edebiyatla aramın en açık olduğu dönemde yazdım.

Ruh halimle paralel…

– Kitabınızı, yazmayı bırakan ablanıza ithaf etmişsiniz. Bunun hikayesini anlatır mısınız?

Ablam her gece uyumadan önce bir romancı gibi uzun uzun günlük yazardı. Sayfalarla çok güzel konuşurdu… Sonra, onu korumak isteyen ve her şeyden çok seven bir ebeveyn olarak annem ablamın günlüğünü okudu. Amacı bir sıkıntısı varsa çare olmaktı. Ama bu olay, ablamın bir daha yazmamasına sebep oldu.

– Kaleme aldığınız hikayeyi özetler misiniz?

Kitapta baştan sona akan bir hikaye yok. Kaoslu bir yüzleşme diyelim. Hatta yüzleşme, çarpışma ve parçalanma. Hepsi de olur gibi sanki… Kesin olarak etiketleyemiyorum. Ruh halimle paralel olarak aktı gitti diyelim…

keremfirtina-311c

– Yazdıklarınızla ilgili bugüne dek aldığınız en ilginç tepki ne oldu?

Bir okuyucu, TÜYAP Kitap Fuarı'nı ziyaret ettiken sonra kitabımla ilgili bir tweet atmış ve “Öyle merak edeceğiniz bir olay örgüsü yok ama bir kelime sonrasında ne yazdığını merak ediyorsunuz” demiş. Bu yorum çok hoşuma gitmişti.