Kardeşler filminin yönetmeni Ömür Atay ve Gözde Mutluer Kayıt Dışı’na konuştu: “İktidar olan aslında kadındır”

Kardeşler filminin yönetmeni Ömür Atay ve başrollerinden Gözde Mutluer, sozcu.com.tr'nin programı Kayıt Dışı'na konuk oldu.

Ömür Atay’ın hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlendiği Kardeşler filmi geçtiğimiz hafta vizyona girdi. Yiğit Ege Yazar, Caner Şahin ve Gözde Mutluer filmin başrolünde yer alıyor. Yiğit Ege Yazar ve Caner Şahin, 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde Kardeşler ile ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülleri’ni aldı. Gözde Mutluer ise ‘Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Ödülü'nü kazandı. 24. Nürnberg Türk-Alman Film Festivali'nde En İyi Film ödülünü kazanan ‘Kardeşler'le Yiğit Ege Yazar 17. Dhaka Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'ne layık görüldü. Orta Anadolu’da TIR’ların park ettiği bir benzincide gelişen hikaye kadın cinayetinin ardından kardeşler arasında gelişen olayları anlatıyor.

Kayıt Dışı’na konuk olan Atay ve Mutluer, filmi, sinema ve dizi sektörünü değerlendirdi. Atay, Kardeşler filmini “Film hikayesi bir kadın cinayeti üzerinden temelleniyor. Zaman olarak cinayetten dört yıl sonrası. Kurbanların değil, katillerin karanlık dünyasına yakından bakmaya çalışan bir film. Genel olarak böyle çerçeveleyebilirim” şeklinde tanımladı.

Filmin diğer başrolleri Yiğit Ege Yazar (solda) ve Caner Şahin.

‘KADINA GEREKEN DEĞER VERİLMİYOR’

İktidarın aslında ‘erkek’ bir şey olduğuna değinen Atay, “Erkek ve erkle buluşan bir şey. Zaman zaman buradan kaynaklanan davalar, suçlar ve kavgalar da bu erk ahlakının beslediği, aynı zamanda bu erkin de ödüllendirdiği suçlardan bahsetmemiz gerekiyor” diye konuştu. Mutluer ise aynı konuyla ilgili şöyle dedi: “Aslında bu çok kökten bir kadın-erkek liderlik problemiymiş gibi. Hayatta ve toplumda varolma problemiymiş gibi geliyor bana. Aslında iktidar ya da güçlü olan şey biraz daha kadındır. Ama bunun çok bastırıldığını ve küçük görüldüğünü, gereken değerin kadına verilmediğini düşünüyorum. Erkeklerdeki bu baskın olma güdüsü de buradan kaynaklanıyor.”


‘VİZYON HESABI YAPMADAN MATEMATİĞİMİZİ ÜRETİYORUZ’

Bağımsız film üreticilerin vizyon hesabı yapmadan film çektiğini ifade eden Atay, “Büyük ticari filmler üreten yapımcıların ve dağıtımcıların savaşı. Biz bağımsız film üretenler, bu alanın dışına itildi. Bu sadece Türkiye’ye özgü bir şey ve bu ayrım nasıl oluşuyor bilmiyorum. Bağımsız film üretenler, vizyon hesabı yapmadan matematiğimizi üretiyoruz” açıklamasını yaptı.

Kamera: Kubilay ALTUĞ
Kurgu: Korhan TOPÇUOĞLU