Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kariyerini sıfırlayan bilge
Kariyerini sıfırlayan bilge
Otomotiv sektöründe 80 kişilik bir ekibi yöneten ve parlak bir kariyeri bulunan Mehmet Köseli (39), fotoğraf tutkusu nedeniyle 15 yıllık yöneticilik kariyerini bıraktı. Mehmet Köseli, tüm Türkiye’yi dolaşarak fotoğraf çekmeye başladı. Köseli'nin fotoğrafları şimdi, dünyanın en saygın fotoğrafçılarının eserlerinin yayınlandığı X-Photographers sitesine kabul edildi.
Kültür Sanat 22 Nisan 2018 - 02:08

RÖPORTAJ: Taner BİLDİK

img_6950

– Otomotiv sektöründe başarılı bir yöneticiyken fotoğraf çekebilmek için istifa ettiniz. Bu herkesin kolay kolay cesaret edebileceği bir karar değil. Nasıl gelişti olaylar biraz anlatır mısınız?

Adana'da dünyaca ünlü otomobil firmalarının yetkili bayiliğinde Satış Sonrası Hizmetler Müdürü olarak görev yapıyordum. 83 kişilik bir ekibi yönetiyordum. Çalıştığım sektörde çok fazla hedef çok büyük cirolar ve bütçeler vardı. Tabii bir de size bağlı çalışan insanların maddi gereksinimleri. Bu sorumluluk beraberinde stresi de getiriyor. Strese bağlı olarak bir kalp krizi geçirdim. Rahatsızlığım sonrasında zorunlu olduğum değil sevdiğim işi meslek edinmeye karar verdim ve fotoğraf makinemi elime alıp yollara düştüm.

01-6

En büyük destekçim dedem

– Aileniz destekledi mi sizi?

Tüm ailem bu kararımı destekledi eşim, kızlarım Elif ile Eylül… Aslında fotoğrafçılık genlerimde var. Beni fotoğrafçılık konusun da etkileyen kadrajlarıma yön veren usta çırak seviyesinde verdiği destekle bana her daim yardımcı olan ustam dedem Mehmet Karabay'dır.

01-2

Kısa sürede 40’ın üzerinde ödül kazandım

– Şimdi, dünyanın en saygın fotoğrafçılarının eserlerinin yayınlandığı X-Photographers sitesine kabul edildiniz? Başka çalışmalarınız var mı?

Türkiye’nin çeşitli illerinde çektiğim 22 fotoğraf, Fujifilm'in X-Photographers sitesine kabul edildi. Dünyanın en saygın fotoğrafçılarıyla aynı platformda olmak çok güzel bir duygu… Bunun dışında 4 kişisel 11 karma sergide yer aldım. FİAP tarafından verilen AFIAP unvanına sahibim. ABD’de yapılan Ulusal Konvansiyon Çevre Yarışması'nda dünya üçüncülüğüm var. 40'ın üzerinde ödüll kazandım.

Hobim mesleğim oldu

– Hobiniz için kariyerinizden vazgeçtiniz. Fotoğraf çekmek sizi bu kadar mı cezbediyordu?

Benim için fotoğraf demek var olan gerçekliği gösterebilmek demek! İnsanların hayat hikâyelerine ortak olmak, farkındalık yaratıp bakmak ile görmek arasındaki ayrımın ne kadar büyük olduğunu gösterebilmek demek. Önce hobimdi. Sonra yaşam biçimim oldu. Mesleğim de böylece kendiliğinden şekillendi.

01-3

BANA LAKAP BİLE TAKTILAR

Çevremdekiler kararımdan vazgeçmem için beni ikna etmeye çalıştı ama ben kararlıydım. Yaşadığım hayatı kendimize zorlaştırmak yerine sevdiğim işi yapmaya karar verdim. Sonunda bana “Kariyerini sıfırlayan bilge” diye lakap taktılar.

01-1

Pişmanlık duymuyorum

– Hayalinizin peşinden koşarken ne yapmak istiyorsunuz? Vaz geçtiğiniz bir kariyeriniz var, hayalinizden şu anda para kazanıp ailenizi geçindirebiliyor musunuz?

Hayalimin bir parçası gerçekleşti aslında, fotoğraf iş hayatım olduğunda. Fotoğraf üzerine devam eden hayallerim var tabiİ adım adım ve sakin bir şekilde peşinden koşmaya devam ediyorum. Maddi olarak bir kaybım olmadı işimi seviyor ve ailemi geçindirebiliyorum. Kendimi daha da geliştirip farkı projelere imza atmak ve çalıştığım belgesellerden en az birini bir kitap haline getirmek istiyorum.