Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
KarmaDrama yeni sezonu ‘Bitik’ ile açtı
KarmaDrama yeni sezonu ‘Bitik’ ile açtı
Her yıl bir oyun sahneye koyan KarmaDrama bu yıl, biri geçen sezon oyunu olmak üzere 5 oyunla tiyatro seyircisini ağırlıyor.
Kültür Sanat 12 Ekim 2017 - 18:47

“Yalnızca bir tiyatro değil, görsel sanatların pek çok alanında ürünler sunabilen, tüm disiplinleri kullanan bütünleşik bir yapı” sloganıyla kurulan ve Kadıköy’de kendi sahnesinde misafirlerini ağırlayan KarmaDrama, geçen sezon çok beğenilen “Bu Anlamlı Günde” oyununu bu sezon da sahneye koyuyor. Gülsüm Soydan ve Murat Altınok’un oynadığı oyun, “medyanın tüm unsurlarıyla bize sadece duymak istediğimizi söylediği bir zamanı” anlatıyor.

KarmaDrama’nın 2017-2018 sezonun diğer dört oyunu ise; Kate Tempest’ın yazdığı Eray Kahya’nın hem çevirisini hem de yönetmenliğini üstlendiği oyun “Bitik”, Aytül Hasaltun’un yazımını, yaratımını ve koreografisini üstlendiği “Sonu Yok”, Togay Kılıçoğlu’nun uyarlayıp yönettiği Aristophanes’in antik yunan komedisi “Eşek Arıları” ve Erasmus’un ölümsüz eseri “Deliliğe Övgü”.

11 Kasım’da Sonu Yok prömiyer yapmaya hazırlanırken, Eşek Arıları 24 Kasım prömiyeri ile tiyatroseverlerin karşısına çıkıyor.

karma
Yeni oyunlardan ilki olan, çevirisini ve yönetmenliğini genç oyuncu ve dramaturg Eray Kahya’nın yaptığı Bitik, 29 Eylül’de Türkiye prömiyeri ile tiyartoseverlerin karşısına çıktı. Şair, oyun yazarı ve rap sanatçısı Kate Tempest’ın Türkçe’ye çevrilen ilk eseri olmasıyla dikkat çeken oyun, izleyicisinden ilk günden tam not aldı. Bitik, günümüz insanın açmazlarını ve hayata bakış açısını eleştirel bir tarzda ele alması nedeniyle herkesin kendini bulduğu bir oyun olarak kendisine yer buldu.

Büyük şehre sıkışmış 3 eski arkadaşın 10 sene önce kaybettikleri arkadaşlarının ölüm yıl dönümünde biraraya gelmesinin ardından geçen bir günü anlatan oyunda rol alan genç oyuncular; Ateş Bars, Yiğit Yalkın ve Zeynep Güngörenler’in performansları ise çok beğenildi. Eray Kahya oyunun seyirciyle ilk buluşmasını şöyle değerlendirdi: “Oyun için ne trajik bir oyun, ne de mutlu sonla bitiyor. Hayat gibi bazen iyiye gidiyor, bazense kötüye demiştik. Tiyatro izleyicisine de bunu en güzel şekilde ilettiğini düşünüyorum. Olumlu bir reaksiyon aldık çünkü. Seyirci hem oyunu hem oyuncuları benimsedi. Sanırım insanlar kendilerinden çok şey buldular.”

Bitik, bu ay 13-14 Ekim ve 20 Ekim’de sahnelenecek.