Kayseri’de toprağı kazarak 8 milyon yıl geriye gittiler

Kayseri'de 3 yıldır yapılan kazı çalışmalarında yüzlerce fosil gün yüzünde çıkarıldı. Yapılan çalışmalarla 8 milyon yıl geriye gidildi. Fosiller, Bilim Merkezi'nde temizlenip sergilenmeye hazırlanıyor. 3 yılda bine yakın fosil bulduklarını söyleyen Kazı Başkanı Prof. Dr. Okşan Başoğlu, "Kayseri'de 8 milyon yıl öncesi ortamını günümüz Afrika'sına benzer tropikal ve yarı tropikal olarak söylemek mümkün" dedi.

Kayseri’de toprağı kazarak 8 milyon yıl geriye gittiler

Kayseri’de çoban Murat Adıyaman, 2017’de  Taşhan Mahallesi’ndeki Yamula Barajı kıyısında keçi otlatırken kemik parçası buldu. Alınan numuneler üzerinde yapılan incelemede, kemik parçalarının 6 ile 7,5 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edildi. Bunun üzerine 2018’de Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın desteği ile kazı çalışması başlatıldı.

3 YILDA BİNE YAKIN FOSİL BULUNDU

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okşan Başoğlu’nun öncülüğünde başlatılan çalışma kapsamında ilk olarak fil, üç toynaklı at, bovidae ve gergedana ait 7,5 milyon yıllık fosiller bulundu. Kazı çalışmaları daha sonra Barsama bölgesinde de devam etti.

3 yıldır yapılan çalışmalarda bine yakın fosil bulundu. Alçı ceket yöntemi ile toprak altından çıkarılarak Bilim Merkezine getirilip temizlenen fosiller temizlenip sergilenmeye hazırlanıyor.

“GÜNÜMÜZ AFRİKA’SINA BENZER”

Prof. Dr. Başoğlu, “Bugüne kadar 5 farklı fil türüne ait fosiller ele geçirildi. Ele geçirilen fosil türleri fil, üç toynaklı at, gergedan, bovidae, kaplumbağa, zürafa ve boş boynuzlu canlılara aittir. Bine yakın fosil topraktan çıkarıldı. Kayseri’de yaptığımız kazı çalışmalarının çok uzun süreceğini söylemek mümkün. Zaten arkeolojik ve antropolojik kazılar çok uzun sürer. 50 yıl süren kazı olduğunu biliyorum. Hem hava şartları hem de çalıştığımız yöntem ve teknik hızlıca yapılmaya müsaade etmez. Kayseri’de fosillerin ele geçtiği ortam 7,5-8 milyon yıl öncesine tarihlenmiştir. Kayseri’de 8 milyon yıl öncesi ortamını günümüz Afrika’sına benzer tropikal ve yarı tropikal olarak söylemek mümkün” dedi. (DHA)

Loading...